لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۶

فرانسه درخواست آمریکا را برای استرداد یک مهندس ایرانی رد می کند


یک دادگاه فرانسه درخواست آمریکا را برای تحویل دادن یک مهندس ایرانی، که به انتقال فناوری محدود به ایران مظنون است، رد کرده است.

پلیس فرانسه مجید کاکاوند مهندس ۳۷ ساله را در ماه مارس ۲۰۰۶ در فرودگاهی در پاریس بازداشت کرد. مقامات آمریکایی او را متهم کردند که از یک شرکت مالزیایی برای خرید تکنولوژی قابل استفاده در مقاصد نظامی و انتقال آن به ایران استفاده می کرد.

مقامات آمریکایی این کار را ناقض تحریم های آمریکا علیه ایران می دانند، اما دادگاه فرانسه حکم داد که کاکاوند نمی تواند تحویل داده شود زیرا قوانین فرانسه را نقض نکرده است.

فرانسه ممنوعیت مشابهی در انتقال تکنولوژی به ایران وضع کرد، اما این اقدام پس از آن که کاکاوند مواد مورد بحث را خرید صورت گرفت.

در پی حکم روز چهارشنبه، کاکاوند به خبرگزاری فرانسه گفت «آمریکایی ها زندگی مرا نابود کردند» و تصمیم دادگاه نشان می دهد که اتهامات علیه او بی اساس بود.

یک سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا به آسوشیتد پرس گفت آمریکا بر این عقیده است که شواهد کافی برای حمایت از درخواست استرداد کاکاوند وجود دارد. او همچنین گفت آمریکا به تلاش برای بازداشت و مجازات او ادامه خواهد داد.

حکم دادگاه فرانسه در حالی صادر می شود که فرانسه از ایران خواسته است کلوتید رایس، معلم ۲۴ ساله فرانسوی را آزاد کند. او زمانی کوتاه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران دستگیر و به جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی کشور متهم شد.

XS
SM
MD
LG