لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

بیست و دومین جلسه دادگاه حمید نوری: شاهد گفت جمهوری اسلامی «دست از سر ما» بر نمی‌دارد


دادگاه حمید نوری در سوئد-آرشیو
دادگاه حمید نوری در سوئد-آرشیو

بیست و دومین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام های تابستان ۶۷، روز جمعه نهم مهر ۱۴۰۰ در شهر استکهلم سوئد برگزار شد و به ادامه شهادت فریدون نجفی آریا، یکی از نجات یافتگان از آن اعدام‌ها، اختصاص یافت.

آقای نجفی آریا، مانند روز پنجشنبه، به ‌صورت مجازی و مستقیم از استرالیا در جلسه شرکت کرد.

دادگاه امروز بیشتر بر روی سئوالات وکلای مدافع نوری درباره تاریخ وقایع، اسامی و تایید هویت هم بندیان شاهد و اعدام شدگان و برخوردهای شاهد با حمید نوری در زندان های گوهردشت و اوین تمرکز داشت.

در این جلسه وکلای مدافع حمید نوری، با مقایسه اظهارات شاهد در بازجویی پلیس سوئد و شهادت او در دادگاه، اظهارات شاهد را در مواردی متناقض دانستند.

یکی از مهم ترین تناقض ها از نظر وکلای مدافع نوری، دیدن یا شنیدن صدای حمید نوری توسط شاهد برای نخستین بار در راهروی مرگ بود. شاهد در بازجویی های پلیس گفته بود اولین بار صدای نوری را شنیده و او را ندیده و مدتی بعد او را شناسایی کرده است. اما شاهد در شهادت خود در روز پنجشنبه در دادگاه گفت حمید نوری را دیده است.

مثال دیگر وکلای مدافع این بود که شاهد در بازجویی های پلیس به حضور حمید نوری در هیئت مرگ و پشت سر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور فعلی ایران، اشاره نکرده بود. شاهد در پاسخ به این موارد تاکید کرد که برای سال ها به کمک روانشناس خود سعی کرده است گذشته را فراموش کند. او گفت در زمان بازجویی ها از ترس تشدید بیماری قلبی اش و بازگشت «بیماری های وحشت و افسردگی» چندان به جزئیات موضوع نپرداخته بود. اما بعد از بازجویی ها، با مشاوره و کمک روان شناس خود جزئیات بیشتری را به یاد آورده است.

شاهد در جای دیگری از شهادت خود تاکید کرد که به دنبال کردن مسائل سیاسی علاقه ای ندارد و گفت: «من دنبال زندگی ام هستم، اما این حکومت است که دست از سر ما برنمی دارد. هر بار که خبری در ایران می شود، من تا صبح خوابم نمی برد.»

وکلای مدافع حمید نوری از شاهد پرسیدند که آیا خبرها و جلسات دادگاه را دنبال می کند، که شاهد در پاسخ گفت: به طور مختصر، چون حالم را بد می کند.

وکیل مدافع نوری عنوان کرد که روایت شاهد در بازجویی ها و شهادت در دادگاه درباره محل دیدن عکس حمید نوری برای اولین بار در فضای مجازی، متناقض است. شاهد پاسخ داد که او با ۱۲۰۰ نفر در فیسبوک دوست است و دقیقا نمی داند اولین بار عکس حمید نوری را در صفحه فیسبوک رادیو فردا دیده یا صفحه فیسبوک ایرج مصداقی.

وکلای مدافع نوری از زمان آغاز محاکمه او بر این موضوع پافشاری کرده اند که هویت موکلشان به غلط و از روی عمد، پیش از آغاز محاکمه توسط ایرج مصداقی و برنامه های تلویزیونی او، آشکار شده است. به عقیده وکلای نوری، این اتفاق موجب شده همه شاهدان و شاکیان از قبل نسبت به هویت این فرد به نتیجه گیری یکسانی برسند و روایت ها و شهادت هایشان در بازجویی ها و جلسات دادگاه تحت تاثیر قرار بگیرد.

در جلسه روز جمعه، فریدون نجفی آریا مانند روز گذشته تاکید کرد که ماه ها پس از اعدام های تابستان ۶۷ چندین بار همراه با زندانیان دیگر به حسینیه گوهردشت برده شد؛ جایی که حمید نوری با زندانیان جان بدربرده برای آزادی شان مصاحبه می کرد.

شاهد گفت در این دیدارها بدون چشم بند حدود سه چهار متر با حمید نوری فاصله داشت. وی افزود حمید نوری در این مصاحبه ها به زندانیان می گفت: «شما هنوز گروه خودتان را قبول دارید؟ هنوز برعقیده خودتان هستید؟! اگر از زندان آزاد شوید و فعالیت سیاسی انجام دهید، شما را خواهیم کشت.» شاهد گفت حمید نوری همیشه این جملات را با خنده بیان و همه را مسخره می کرد. نجفی آریا گفت پس از انتقال به اوین نیز چندین بار شاهد انجام مصاحبه با زندانیان توسط حمید نوری بود.

فریدون نجفی آریا شهادت داد که مسعود اشرف سمنانی، مهدی برجسته گرمرودی، محسن اسحاقی و بسیاری دیگر از افراد فهرست کیفرخواست دادستان را در راهروی مرگ دیده و با تعدادی از آنها مدت ها هم بند بود.

فریدون نجفی آریا در سال ۶۰ دستگیر شد. او سه بار به راهروی مرگ رفت و یک بار در روز ۱۲ مرداد در برابر هیئت مرگ قرار گرفت. شاهد در نهایت در سال ۷۰، پنج سال زودتر از محکومیت ۱۵ ساله خود، از زندان آزاد شد.

فریدون نجفی آریا دو کتاب «نت‌های درخشان» و «۶۷» را نوشته و یک کتاب جدید هم به نام «ورای مستی» در دست چاپ دارد.

جلسه بعدی دادگاه حمید نوری روز دوشنبه آینده ۱۲ مهر برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG