لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۲

قاچاقچیان چوب در مازندران یک پاسگاه را به آتش کشیدند


قاچاقچیان چوب با ماموران حفاظت از جنگل در شمال ایران مقابله میکنند
قاچاقچیان چوب با ماموران حفاظت از جنگل در شمال ایران مقابله میکنند

به گفته یک مقام منابع طبیعی مازندران، قاچاقچیان چوب، پاسگاه بازرسی محموله‌های جنگلی خلیل‌شهر در محدوده شهرستان بهشهر را به آتش کشیدند.

رئیس اداره منابع طبیعی بهشهر به خبرگزاری ایرنا گفت که صبح شنبه، گروهی با مواد منفجره دست‌ساز این پاسگاه را به طور کامل از بین بردند. به گفته مسعود حبیبی این پاسگاه در منطقه‌ای ساخته شد که تخلفات بسیاری در زمینه قاچاق چوب از جنگل در آن انجام می‌شد. حبیبی گفت که سه سال قبل و در جریان ساخت این پاسگاه نیز «کسانی که منافع خود را با راه اندازی این ایستگاه بازرسی در خطر می دیدند»، آن را تخریب کردند، اما پاسگاه تکمیل و راه اندازی شد.

حمله به پاسگاهها و جنگلبانان استانهای گیلان و مازندران سابقه طولانی دارد. مهمترین پرونده‌ها در مورد تخلفات قاچاقچیان چوب مربوط به قتل ناصر پیروی و رشید غفاری دو جنگلبان استان گیلان است.

رشید غفاری سال ۱۳۸۱ در منزل خود در تالش با اسلحه به قتل رسید. قاچاقچیان چوب بارها او را تهدید به مرگ کرده بودند. ناصر پیروی، رئیس اداره منابع طبیعی ماسال در استان گیلان نیز سال ۱۳۸۴ ربوده شد و به قتل رسید. او پیش از کشته شدن، کشمکشی طولانی با قاچاقچیان چوب داشت اما سرانجام قاچاقچیان چوب در اردیبهشت ۱۳۸۴ در یک ایست بازرسی صوری او ربودند و سر او را از تنش جدا کردند.

متهمان قتل این جنگلبان، در دادگاه از او به عنوان فردی سرسخت در مقابل برداشت چوب از جنگل یاد کردند. سرانجام دو نفر از متهمان به اعدام و سه نفر دیگر به ۱۵ سال حبس محکوم شدند. یکی از آنان که در طراحی نقشه قتل ناصر پیروی سهم داشت، فردی نظامی بود.

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی بهشهر، پاسگاهی که صبح شنبه به آتش کشیده شد، نقش مهمی کاهش قاچاق چوب از این منطقه داشت.

به نوشته روزنامه همشهری، طی ۳۰ سال گذشته ۱۱ جنگلبان به دلیل مقابله با قاچاق چوب و دفاع از منابع طبیعی، توسط قاچاقچیان چوب کشته شده و ۳۷۰ نفر مجروح، قطع نخاع و نقص عضو شده‌اند.

XS
SM
MD
LG