لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

جنجال بر سر اعلام نام گرانترین بازیکن ایران


در حالیکه خبرگزاری‌ها در ایران، به نقل از مهدی تاج، رئیس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال، احمد آل نعمه، بازیکن جدید تراکتورسازی را گرانترین بازیکن فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران معرفی کرده‌اند، مدیر عامل باشگاه تراکتورسازی، مهدی رحمتی را گرانترین بازیکن فوتبال ایران می‌داند.

مهدی تاج روز سه‌شنبه با اعلام اینکه احمد آل نعمه، مدافع خوزستانی باشگاه نفت تهران که با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به تراکتورسازی تبریز پیوسته است گرانترین بازیکن این فصل است، مهدی رحمتی را نیز دومین بازیکن گران فصل دانست.

این در حالیست که وبسایت آی اسپورت، به نقل از جمشید نظمی، مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز، نوشت که رقم واقعی قرارداد مهدی رحمتی، دروازه‌بان پیکان، یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان است. او البته تاکید کرده است که تا وقتی پرسپولیس و استقلال پیش قدم نشود، مبلغ قرارداد بازیکنانش را اعلام نمی‌کند.

در عین حال رسانه‌های ورزشی ایران این دو بازیکن را گرانترین بازیکنان واقعی فوتبال ایران نمی‌دانند، دست کم تا هنگامی که مبلغ قرارداد بازیکنانی مثل آندرانیک تیموریان، هافبک استقلال یا محمد رضا خلعتبری، مهاجم سپاهان اعلام شود. چندی پیش امیر رضا خادم، معاون حقوقی وزارت ورزش، نیز به خبرگزاری فارس گفته بود که اطلاع دارد یکی از باشگاهها برای نقل و انتقال یک بازیکن، 3 میلیارد تومان پرداخته است.

پیشتر، امیررضا خادم، در نامه‌ای به رئیس سازمان لیگ خواستار انتشار قرارداد مربیان و بازیکنان لیگ برتری و رعایت سقف بودجه باشگاه‌ها شده بود. خادم پیش از آن برای باشگاههای فوتبال، سقف بودجه ۱۵ میلیارد تومانی تعیین کرده بود. این بودجه برای باشگاههایی که به مسابقات آسیایی راه یافته‌اند، ۱۸ میلیارد تومان تعیین شده بود. او بعدا اعلام کرد که می‌داند باشگاهها این سقف را رعایت نکرده‌اند.

طی سالهای گذشته موضوع قرارداد بازیکنان فوتبال و هزینه باشگاهها، بحث‌ها و انتقادات بسیاری را برانگیخت. برخی از کارشناسان به ارقامی که بعضی از باشگاهها برای یکسال به بازیکنان می‌پردازند، انتقاد کردند. از آنجا که بیشتر باشگاههای حاضر در لیگ برتر فوتبال، به طور مستقیم یا غیرمستقیم از بودجه دولتی تغذیه می‌شوند، وزارت ورزش ایران تصمیم گرفت برای باشگاهها سقف هزینه تعیین کند.

XS
SM
MD
LG