لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

ظریف: کشورهای منطقه برای افزایش قیمت نفت همکاری نمی‌کنند


دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با سلیم عبدالله احمد الجبوری رئیس مجلس عراق در تهران - ۲۵ آذر ۱۳۹۳
دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با سلیم عبدالله احمد الجبوری رئیس مجلس عراق در تهران - ۲۵ آذر ۱۳۹۳

وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه از همکاری نکردن کشورهای صادرکننده نفت برای بالا بردن قیمت‌های نفت انتقاد کرد و گفت برخی کشورهای منطقه به اندازه کافی در این راستا اقدام نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف در دیدار با سلیم عبدالله الجبوری رئیس مجلس عراق گفت «جای تاسف است که کشورهای منطقه در خصوص کاهش قیمت نفت و آثار منفی ناشی از آن همکاری نمی‌کنند.»

کاهش قیمت‌های نفت، که موجب کاهش درآمدهای ارزی ایران می‌شود، اقتصاد ایران که تحت فشار تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد را با مشکلات بیشتری روبرو خواهد کرد.

برخی از مقام‌های ایران، کاهش قیمت‌های جهانی نفت را توطئه عربستان سعودی و حامیان غربی آن، برای تحت فشار گذاشتن تهران، می‌دانند.

رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه هفته گذشته ۱۹ آذر ماه، در سخنانی در جلسه هیات دولت کاهش قیمت‌های نفت را «صرفا یک موضوع اقتصادی» ندانست و گفت این اتفاق ناشی از «توطئه و برنامه‌ریزی سیاسی» برخی از کشورها است.

حسن روحانی همچنین گفت «کاهش قیمت‌های نفت توطئه‌ای علیه مردم منطقه و مسلمانان بوده، که نفع آن صرفاً برای برخی دیگر از کشورها می‌باشد.»

روند نزولی قیمت‌های نفت، که از اواخر بهار امسال آغاز شد، همچنان ادامه داشته و قیمت نفت خام برنت دریای شمال و سبد نفتی اوپک در روز گذشته، برای نخستین بار از تابستان پنج سال پیش به این طرف، به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد.

با این حال دبیر کل اوپک در آخرین اظهار نظر خود گفته است اوپک در حال حاضر تصمیم ندارد با کاهش تولید نفت، قیمت آن را در بازارهای جهانی افزایش دهد.

برخی دلیل این کاهش را به تولید بالای عربستان – که بر سر برخی مسائل منطقه‌ای مانند اوضاع سوریه، یمن و بحرین با ایران اختلاف نظر دارد – و عدم تمایل آن کشور به کاهش تولید مربوط دانسته و برخی آن را یک جنگ اقتصادی و تحت فشار گذاشتن ایران و روسیه می‌دانند. گروهی هم آن را به افزایش تولید نفت در ایالات متحده نسبت می‌دهند.

XS
SM
MD
LG