لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

چین از سفر محمدجواد ظریف به پکن در هفته آینده خبر داد


عکس آرشیوی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - ۲۴ تیر ۱۳۹۴
عکس آرشیوی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - ۲۴ تیر ۱۳۹۴

وزیر امور خارجه ایران به دعوت وزیر خارجه چین هفته آینده برای گفتگو درباره تقویت مناسبات دوجانبه به پکن سفر خواهد کرد.

خبرگزاری ایرنا روز جمعه به نقل از سخنگوی وزارت خارچه چین نوشت محمدجواد ظریف و همتای چینی او روز سه شنبه ۲۴ شهریور در پکن دیدار خواهند کرد.

چین و ایران در سال‌های اخیر پیوندهای اقتصاددی و سیاسی محکمی داشته‌اند، و این قدرت آسیایی در بسیاری از موارد با تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده و اروپا مخالفت می‌کرد؛ در عین حال در به ثمر رساندن توافق اتمی تلاش زیادی کرد.

وزیر خارجه چین روز پنجم شهریور ماه در سفر رسمی خود به تهران، از دعوت از همتای ایرانی خود برای بازدید از کشورش و همچنین زمینه سازی برای سفر رییس جمهور چین به تهران خبر داد.

سفر ظریف به چین در حالی انجام می‌شود که توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه، در کنگره آمریکا مورد بحث موافقان و مخالفان قرار گرفت. هرچند مخالفان توافق موفق به جلوگیری از اجرای آن نشدند.

در ماه ژوئیه رئیس جمهوری چین در ملاقاتی با همتای آمریکایی خود، به او اطمینان داد که برای اجرای این توافقنامه تلاش خواهد کرد.

چین، به همراه ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و آلمان، اعضای گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دادند که پس از حدود بیست ماه مذاکره فشرده با ایران موفق شدند در نهایت به توافقی جامع و نهایی دست یابند.

توافقی که بر مبنای آن محدودیت‌هایی بر روی برنامه هسته ای اعمال خواهد شد و در ازای آن بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران لغو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG