لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

پیام تهران به آمریکا: خواستار گسترش جنگ اسرائیل و حماس نیستیم


حسین امیرعبداللهیان. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان. آرشیو

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تهران از طریق کانال های ارتباطی به آمریکا گفته است که نمی‌خواهد جنگ اسرائیل و حماس گسترش بیشتری پیدا کند، اما هشدار داده که در صورت ادامه حملات اسرائیل به غزه، درگیری منطقه‌ای اجتناب‌ناپذیر است.

حسین امیرعبداللهیان در گفتگو با نشریه «فایننشال تایمز» ضمن رد احتمال گفت‌وگوی مستقیم میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، اشاره کرد که در ۴۰ روز گذشته، پیام‌هایی از طریق بخش منافع آمریکا در سفارت سوئیس در تهران بین دو کشور مبادله شده است.

او افزود: به آمریکا گفتیم که ایران خواهان گسترش جنگ نیست.

حسین امیرعبداللهیان اضافه کرد که جمهوری اسلامی در پیام به آمریکا همچنین گفته است که «با توجه به رویکرد آمریکا و اسرائیل در منطقه، اگر جنایات علیه مردم غزه و کرانه باختری متوقف نشود، هر احتمالی می تواند در نظر گرفته شود و یک درگیری گسترده تر می تواند اجتناب ناپذیر باشد.»

مقام های جمهوری اسلامی در هفته های گذشته نیز سخنان ابراز داشته و یا هشدارهای مشابهی داده اند که با واکنش شدید کشورهای غربی مواجه شده است.

جمهوری اسلامی، حامی گروه حماس ، از حملات شبه نظامان آن گروه به اسرائیل در روز ۱۵ مهر حمایت کرده است. در این حمله بیش از ۱۲۰۰ تن که اکثر آنها غیر نظامی بودند، کشته شدند که انتقاد اکثر کشورهای جهان را به دنبال داشت اما جمهوری اسلامی هیچ انتقادی از این اقدام حماس نکرده است.

گروه حماس از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن، اسرائیل و شماری از کشورهای جهان در فهرست گروه های تروریستی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG