لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

سیلاب ها به یک میلیون هکتار از زراعت ایران آسیب زده است


مقامات ایران می‌گویند که سیلاب‌های اخیر به حدود یک‌میلیون هکتار از زراعت ایران دچار آسیب ‌دیدگی شده است.

عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران شامگاه روز یکشنبه ۲۵ فروردین با اعلام این خبر گفته است که در بخشی از این آسیب‌ها سیل زمین یا باغ کشاورزی را با خود برده است و در بخشی نیز آب‌گرفتگی‌ها موجب پوسیدگی محصول خواهد شد.

این مقام مسئول آسیب حدود ۵۵ درصد از اراضی کشاورزی را بین ۲۵ تا ۵۵ درصد اعلام کرده و گفته است که حدود ۲۵۰ هزار هکتار از محصولات کشاورزی و حدود ۱۵۰ هزار هکتار باغ بر اثر سیلاب‌های اخیر در ایران از بین رفته است.

بنابر اعلام جهاد کشاورزی در سیلاب اخیر بیش از ۶ هزار واحد مرغداری و حدود ۱۰۰ واحد پرورش ماهی هم دچار خسارت شدند.

پیشتر جهادکشاورزی خسارات ریالی وارد شده به مناطق سیل‌زده را تا ۱۸ فروردین بیش از۶ هزار میلیارد تومان خسارات در ۱۹ استان کشور اعلام کرده بود.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که حدود۷۶ درصد کل خسارات به بخش کشاورزی در چهار استان خوزستان، گلستان، مازندران و لرستان حادث شده است.

سیلاب های اخیر در ایران از اواخر اسفند سال ۹۷ آغاز شده و تا کنون خسارات سنگینی را به استان‌های درگیر سیلاب وارد کرده و دست‌کم ۷۶ کشته بر جای گذاشته است.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG