لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

دست‌کم ۳۷ نفر از آغاز سیل اخیر در ایران تاکنون جان باخته‌اند


در ادامه بحران سیل در ایران مقامات ایران اعلام کردند که بر اثر وقوع سیلاب در استان‌های مختلف ایران دست‌کم ۳۷ نفر کشته شدند.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه هفتم فروردین گزارش داد که سازمان پزشکی قانونی ایران مرگ ۲۶ نفر را در موج دوم سیل در استان های مختلف ایران، تأیید کرد.

به گفته مهرداد علی بخشی، جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی، در موج دوم سیل در ایران، ۱۸ نفر در شهر شیراز، یک نفر در استان خوزستان، یک نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد، سه نفر در استان گلستان (بر اثر واژگونی قایق)، دو نفر در استان لرستان و یک نفر در استان سمنان بر اثر وقوع سیل جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که آمار کشته شدگان سیل شیراز از سوی وزارت بهداشت و هلال احمر ۱۹ نفر اعلام شده بود.

این مقام همچنین اعلام کرد که در سیلی که در روزهای واپسین اسفند در استان های مازندارن، گلستان و خراسان شمالی رخ داد نیز ۹ نفر کشته شده‌اند.

پس از اعلام این آمار، معاون فرماندار گمیشان اعلام کرد که جسد ۲ نفر دیگر مربوط به حادثه واژگونی قایق حامل امدادگران و سیل زدگان گمیشان، از آب خارج شده است. هنوز یک نفر از سرنشینان قایق حادثه دیده پیدا نشده است.

هنوز آمار دقیقی از مفقودان حادثه سیل در استان های مختلف در دست نیست. اما براساس گزارش‌ها یک دختر نوجوان ۱۰ ساله ملایری در سیل لرستان، و دو سرنشین خودرو در سیل جنوب سمنان مفقود شده اند.

تاخیر در کمک رسانی و ضعف مدیریتی و غیبت مسئولان در زمان بروز حادثه از جمله موضوعاتی است که با انتقادات فراوانی روبرو بوده است.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG