لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

نگرانی جدید در مناطق سیل زده؛ شاید تولید نفت در برخی میادین خوزستان متوقف شود


بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، خبر داد که تولید نفت در برخی از مناطق استان خوزستان که با سیل دست و پنجه نرم می‌کنند، کاهش پیدا کرده است. به گزارش ایرنا، وزیر نفت ایران در جریان سفر به خوزستان همچنین گفت برای اولین بار برخی از لوله‌ها در این استان خالی از نفت شده‌اند.

بیشترین میزان تولید نفت ایران در استان خوزستان انجام می‌شود. خوزستان از جمله مناطقی است که در جریان سیل اخیر در ایران، خسارت‌های زیادی متحمل شده است.


در روزهای گذشته رسانه‌‌های ایران گزارش کرده بودند که برخی چاه‌ها در میدان آب‌تیمور، بخشی از میدان منصوری و چاه‌های آزادگان به زیر آب رفته‌اند. در برخی مناطق شهر اهواز نیز برخی از خطوط و چاه‌ها با آب‌گرفتگی موجه هستند.


پیشتر احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، خبر داده بود که در حال حاضر «شکستگی لوله نفت و نشت منابع نفتی را در آب»‌وجود دارد و بالا آمدن آب رودخانه باعث «واژگون شدن مخازن تلمبه‌خانه‌ها» و «ریختن گازوئیل در رودخانه‌ها» شده است.

وزیر نفت ایران در جریان سفر خود به خوزستان به مسئله باز کردن تالاب هورالعظیم هم اشاره کرد. در روزهای اخیر انتقادهای از مسئولان جمهوری اسلامی به دلیل ممانعت آن‌ها از ورود آب به تالاب هورالعظیم منتشر شده است. منتقدان بر این باورند این کار باعث خواهد شد میزان آب‌گرفتگی در برخی نقاط خوزستان کمتر شود.

با این حال بیژن زنگنه گفته است که دلیل این کار نگرانی‌های زیست‌محیطی است و در صورتی که این اتفاق رخ دهد، «جلوگیری از ورود آلودگی‌ نفتی به نقاط درگیر سیل و حفاظت‌ زیست‌محیطی از این مناطق» است، چرا که در صورت رخ دادن این اتفاق «مشکلات بیشتری برای ساکنان ایجاد می‌شود».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG