لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

بحران سیل در ایران| تاکنون در سیلاب لرستان ۸ نفر کشته شدند


در پی وقوع سیل در استان لرستان، وضعیت ۱۰ شهر این استان بحرانی اعلام شده و گزارش‌ها حاکی از کشته شدن ۸ نفر و انتقال ۷۳ مصدوم از مناطق سیل زده این استان به مراکز درمانی است.

حمید کشکولی فرماندار شهرستان الیگودرز روز سه شنبه ۱۳ فروردین گزارش داد که یک زن و یک مرد در جریان سیل روز گذشته در روستای «پزسفلی» در بخش «ذلقی» الیگودرز جان خود را از دست داده‌اند.

فرمانداری این شهرستان اعلام کرده است که بر اثر وقوع سیل راه ارتباطی ۲۹۰ روستا با مرکز شهرستان الیگودرز قطع است.

همچنین خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه مجموع آمار تلفات جانی سیل در لرستان را تاکنون را هشت نفر اعلام کرده است.

همچنین پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس ایران به خبرگزاری ایسنا از انتقال ۷۳ مصدوم در مناطق سیل‌زده به مراکز درمانی تا ساعت ۱۲ ظهر امروز خبر داده است.

بنابراین گزارش پنج نفر از این مصدومان زنان باردار بودند.

براساس گزارش ها و تصاویر منتشر شده وقوع سیلاب در استان لرستان به خصوص در شهرهای معمولان و پل‌دختر باعث خسارات سنگینی شده است. روز دوشنبه میزان آب گرفتگی براثر سیل در مناطقی از این‌شهرها تا سقف خانه‌ها نیز رسیده بود.

جمعیت هلال احمر نیز روز سه‌شنبه اعلام کرده است که وضعیت ۱۰ شهر استان لرستان به ویژه شهر پل‌دختر بحرانی است.

هنوز میزان دقیق خسارات مالی و جانی به این استان بر اثر سیلاب اخیر مشخص نیست.

واکنش دیرهنگام دستگاه‌های حکومتی به سیل اخیر، که موج نخست آن از ۲۶ اسفند در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی آغاز شد، انتقاد بسیاری از شهروندان این مناطق را در پی داشت.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG