لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

بحران سیل در ایران| دستور تخلیه دست‌کم ۹ شهر در خوزستان داده شد


در حالی بحران سیل در ایران ادامه دارد که دستور تخلیه فوری دست‌کم ۹ شهر در خوزستان داده شده و گفته می‌شود بیش از ۴۰۰ هزار نفر در معرض سیل در این استان قرار گرفته اند.

استانداری خوزستان روز شنبه ۱۷ فروردین اعلام کرده است که با توجه به افزایش ورودی و خروجی سد کرخه از شب گذشته (جمعه) تا کنون ۶ شهر حاشیه این رودخانه در معرض سیلاب قرار گرفته اند و باید فوری تخلیه شوند.

با توجه به احتمال طغیان رودخانه کرخه دستور تخلیه کامل شهرستان «دشت‌آزادگان» داده شده که براساس اعلام مقامات شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و کوت سید نعیم در معرض سیل گزارش شده که باید هر چه زودتر از سکنه خالی شوند.

همچنین شهرهای دارخوین در شهرستان شادگان، الهایی در شهرستان اهواز و گوریه در شهرستان شوشتر از دیگر شهرهای استان خوزستان هستند که دستور تخلیه آن‌ها داده شده است.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به خبرگزاری ایرنا گفته است که خروجی سد کرخه اکنون دو هزار و‍ ۴۰۰ تا دو هزار و ۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه است که رودخانه کرخه توان این حجم آب ندارد.

او این حجم ورودی آب به سد کرخه مطابق مطابق با پیش بینی ها ندانسته و گفته است توقع می رفت با قطع بارندگی در استان های بالا دست و فروکش کردن سیلاب های این استان ها ورودی آب کرخه کاهش یابد ولی متاسفانه این موضوع محقق نشد و ورودی آب سد کرخه حتی افزایش هم داشته است.

در پی بارش‌های شدید روزهای اخیر در استان خوزستان حالت فوق العاده اعلام شده بود و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز گفته است که حدود ۴۰۰ هزارنفر در نقاط شهری و روستایی خوزستان در معرض سیل قرار دارند.

پیشتر مدیریت بحران استانداری خوزستان اعلام کرده بود که از وقوع سیل در خوزستان تاکنون ۱۱۰ روستای در معرض سیل در این استان به صورت کلی و جزئی تخلیه شده‌اند.

با این حال فرماندار شهرستان کارون گفته است با افزایش دبی رودخانه کارون سیل بند مکسر و ام‌الگصاص شکسته شده و سبب ورود آب به روستاها شده و برخی از آنها به محاصره سیلاب درآمده اند. از جمله روستاهای سید صالح، ام الدبس، عمیره، عطیش، جاده کوت امیر و بسیاری از روستاهای دیگر شهرستان کارون دچار آبگرفتگی شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که روستاهای غرب این شهرستان به دلیل محاصره بودن بین کانال سیلاب بر «بحره» و کانال «ریزگردها» در معرض طغیان رودخانه و سیل هستند و با افزایش خروجی سدهای دز، کرخه و گتوند علیا سیل بند بسیاری از روستاها در حال تخریب هستند.

اما در هویزه نیز وضعیت بحرانی گزارش شده و دستور تخیله شهر «رفیع» و ۱۷ روستای بخش «نیسان» نیز داده شده است.

در اهواز نیز دستور تخلیه ۱۴ روستای حاشیه رودخانه‌های کرخه و دز در بخش مرکزی اهواز و همچنین تخلیه بخش غربی شهر الهایی داده شده و فرماندار اهواز به خبرگزاری ایسنا گفته است که به دلیل جاده قدیم خرمشهر به اهواز به دلیل شکستگی سیل‌بند در حاشیه رودخانه کارون دچار آب‌گرفتگی شده ومسدود است.

همچنین خبرها حاکی از گم شدن ۲۰ راس گوزن در پی وقوع سیل در خوزستان است که مقامات می‌گویند هنوز هیچ خبر جدیدی از این گوزن‌های گم‌شده در دست نیست و لاشه‌ آن‌ها نیز تا کنون پیدا نشده است.

بحران سیل از اواخر روزهای اسفند سال ۹۷ در ایران آغاز شده که خسارت های مالی و جانی فراوانی را برجای گذشته است و براساس آمار رسمی تا کنون ۷۰ نفر در ایران بر اثر وقوع سیل جان‌باخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG