لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

سیل و آب‌گرفتگی در ۹ استان ایران؛ مفقود شدن دو نفر در ایلام


سیل در خرم آباد استان لرستان
سیل در خرم آباد استان لرستان

در پی بروز سیل در ۹ استان ایران، ستاد مدیریت بحران کشور تشکیل جلسه داد و وزیر نیرو عازم خوزستان شد. بر پایه عکس‌ها و اخبار خبرگزاری‌های ایران و شبکه‌های اجتماعی، خسارت سیل در استان‌های خوزستان، ایلام و لرستان قابل توجه بوده و دو نفر در استان ایلام مفقود شده‌اند.

علیرضا دائمی، معاون وزیر نیرو اوج بارش‌های شدید دو روز اخیر را "حوضه کارون بزرگ و سد دز" معرفی کرده که باعث جاری شدن "سیلابی با شدت ۸ هزار مترمکعب در ثانیه" شده بوده است.

آقای دائمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم عنوان کرده که این سیل پس از ۱۰ سال خشکسالی در منطقه رخ داده و " اگر سدهای خوزستان نبودند، خسارت این سیلاب در خوزستان بسیار شدید و غیرقابل جبران می‌شد."

او همچنین از سفر حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو به استان خوزستان خبر داد.

از سوی دیگر رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد که در سه روز گذشته ۵۴۰ نفر در ۴۱ شهر و روستا در استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه، فارس، خوزستان، چهارمحال، همدان، کردستان و آذربایجان شرقی "متاثر از سیل و آبگرفتگی" بوده‌اند.

خبرگزاری‌های ایران از ایلام گزارش می‌دهند که سیل باعث وارد آمدن خسارت شدید به مزارع کشاورزی استان ایلام شده و یک دختر ۲۱ ساله با سقوط در رودخانه کنجانچم مهران مفقود شده است. یک راننده تریلی دیگر مفقود شده ایلامی است.

خبرگزاری ایرنا نیز خبر داده که سر ریز شدن سد دز در شمال خوزستان در نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه باعث قطع پل شناور این شهر شده است.

اخبار غیررسمی از ترک خوردن سد دز خبر داده بودند اما خبرگزاری فارس نوشت که مدیرعامل سد و نیروگاه دز خبر ترک خوردن این سد را "به شدت تکذیب کرد".

به دنبال سیل و بارش شدید باران، حرکت تمامی قطارها در "محور جنوب" راه آهن ایران متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG