لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

رسوائی اختلاس در ایران ابعادی سیاسی پیدا کرده است


رسوائی اختلاس در ایران ابعادی سیاسی پیدا کرده است
رسوائی اختلاس در ایران ابعادی سیاسی پیدا کرده است

خبرگزاری رویترز زیر عنوان "تضعیف احمدی نژاد در بزرگترین کلاهبرداری مالی ايران" گزارش تحلیلی پریسا حافظی از تهران را نقل می کند که می گويد محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری تند رو ایران، که وعده مبارزات انتخاباتی اش مبارزه با فساد بود، با يک ضربه جدید سیاسی بر سر بزرگترین رسوائی مالی در تاریخ ایران مواجه شده است.

این کلاهبرداری دو ميليارد و ششصد ميليون دلاری ابعادی سیاسی پیدا کرده است، زیرا بعضی ازسیاستمداران تندرو، مظنون اصلی در تقلب را به آنچه که جریان انحرافی نامیده می شود نسبت داده اند، که مدعی اند توسط رئیس دقتر احمدی نژاد و متحد نزديک او هدايت می شود.

اسفندیار رحیم مشائی توسط بسیاری از روحانیون و سیاستمداران شیعه به تلاش برای تضعیف نقش محوری روحانیت در سیاست از طریق تاکید بر سابقه و فرهنگ ناسیونالیستی ایران متهم شده است.

قوه قضائيه گفته است فسادی در اين سطح نمی توانسته است بدون زد و بند و پشتیبانی افرادی مختلف رخ دهد، که اشاره ای به مقامات سطح بالای دولتی است.

بعضی از سیاستمداران تندرو می گویند کلاهبرداری هنگامی رو شد که آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد علنی ساختن آن را تائید کرد.

اقتصاددانی که خود را صابر لواسانی معرفی می کند می گوید متحدین احمدی نژاد مصمم اند انتخابات بعدی را ببرند و متحدین خامنه ای می خواهند راه را بر آنها ببندند و اين دلیل اصلی فاش شدن کلاهبرداری است.

بعضی تحلیلگران حدس می زنند که احمدی نژاد مشائی را برای جانشینی خود در انتخابات ۲۰۱۳ ریاست جمهوری آماده می کند.

يک تحلیلگر که خواسته است معرفی نشود می گويد اوضاع اقتصادی علت اصلی نارضائی مردم است و در پيروزی انتخباتی برای جناح های سیاسی عاملی حیاتی به حساب می آید. کی حاضر می شود به افراد دخیل در کلاهبرداری دو ميليارد و ششصد میلیون دلاری، که معادل یک درصد تولید ناخالص ملی است، رای بدهد؟

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG