لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۳

واکنش کاربران به احتمال فیلترینگ اینستاگرام در ایران؛ نان مردم را آجر نکنید


پیش از این اپلیکیشن‌های تلگرام، فیسبوک و توئیتر در ایران فلیتر شده بود.
پیش از این اپلیکیشن‌های تلگرام، فیسبوک و توئیتر در ایران فلیتر شده بود.

همزمان با اعلام یک مقام قضایی از صدور حکم برای فیلترینگ اینستاگرام در ایران، کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به احتمال فیلتر این اپلیکیشن واکنش نشان دادند.

جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل ایران به ماهنامه پیوست گفت که دستور قضایی برای فیلتر اینستاگرام صادر شده و نظر اکثریت شورای عالی فضای مجازی مبنی بر فیلتر شدن آن است.

این خبر با واکنش کاربران در شبکه‌های اجتماعی از جمله کاربران توئیتر همراه شد. برخی کاربران، اینستاگرام را فضایی برای کسب و کار دانستند که حالا با فیلتر شدن آن، راه درآمدزایی در بستر آن از بین می رود و برخی ها هم این فیلترینگ را آنقدرها برای عدم دسترسی به این اپلیکیشن موثر ندانستند.

عده‌ای از کاربران هم معتقد بودند که اینستاگرام فرصتی است برای دور شدن از مشکلات سیاسی و اقتصادی که حکومت ایران این فرصت را نیز از مردم می گیرد.

یکی از کاربران در این باره به بی توجهی حکومت به مشکلات اقتصادی مردم اشاره کرده در توئیتر نوشت:

کاربری دیگر نیز از وزیر ارتباطات خواست تا جوابگوی مردم بلوچ باشد که از طریق اینستاگرام به کسب و کار می پردازند.

یکی دیگر از کاربران نیز بیشتر شدن خشم مردم را نتیجه فیلترینگ اپلیکیشن‌ها از جمله اینستاگرام عنوان کرده است.

اما وحید آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی نیز روز چهارشنبه به فیلترینگ اینستاگرام واکنش داد و گفت که «برای مردم بگویند از فردای فیلترینگ اینستاگرام در کشور در زندگی مردم، حاکمیت و کاهش جرایم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ » اظهار نظر وزیر ارتباطات ایران در حالی است که به نظر می رسد برای مسدود کردن این اپلیکیشن‌ها مقامات قضایی منتظر نظر مثبت دولت نیستند و اعلام کرده‌اند«دستگاه قضایی» به صورت «یکطرفه» هم می تواند این فیلترینگ را انجام دهد.

پیش از این نیز سابقه فیلترینگ این اپلیکیشن ها در دولت حسن روحانی وجود دارد.حتی اینستاگرام هم برای مدتی کوتاه فیلتر شده بود و بنا به گفته مقامات قضایی قرار بود با کمک «فیلترینگ هوشمند» فضای آن کنترل شود اما این موضوع به نتیجه نرسیده است.

همچنین جمهوری اسلامی ایران که پیش از این سایت ها و اپلیکیشن های دیگر را فیلتر کرده است، در سال گذشته بعد از اعتراضات گسترده دی ماه، تلگرام را نیز فیلتر کرد.حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بارها به رای دهندگان و حامیانش وعده داده بود که با فیلتر شدن تلگرام و دیگر شبکه ها مخالفت خواهد کرد اما در عمل به وعده‌اش عمل نکرد.

نهادهای حقوق بشری و آمریکا اقدام ایران را سانسور آزادی اطلاعات می دانند و خواستار توقف این اقدامات تهران شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG