لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

شهرک سینمایی "غزالی" تهران؛ یادگار علی حاتمی


شهرک سینمایی غرالی، واقع در غرب تهران، به پیشنهاد و ابتکار مرحوم علی حاتمی بنا ساخته شد
شهرک سینمایی غرالی، واقع در غرب تهران، به پیشنهاد و ابتکار مرحوم علی حاتمی بنا ساخته شد

شهرک سینمایی "غزالی" نام مجموعه‌ای کوچک است که به ابتکار یکی از کارگردان‌های مطرح سینمای ایران، به منظور بازسازی فضای پایتخت در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ برای استفاده در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی ساخته شد.

علی حاتمی، که خود در سال ۱۳۲۳ در خیابان شاهپور تهران متولد شده بود، پیش از انقلاب ۵۷ بر روی سریالی با مضمون تاریخ سیاسی ایران کار می‌کرد که نیاز به وجود مجموعه سینمایی را حس کرد و ایده اولیه آن را مطرح نمود.

کار ساخت این مجموعه در زمستان ۱۳۵۸ با کمک یک گروه ایتالیایی در غرب تهران آغاز شد و به تدریج با ساخت دکورهایی از ساختمان‌ها و خیابان‌های تهران قدیم، بسته به نیاز کارگردان‌ها و فیلم‌سازها، توسعه پیدا کرد.

خیابان لاله زار، خیابان اکباتان، میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، مجلس شورای ملی، کافه نادری، گراند هتل و سینما تابان، از جمله مکان‌های عمده‌ای هستند که نمونه آنها در شهرک سینمایی ساخته شده است.

"هزار دستان" به کارگردانی علی حاتمی، "کارآگاه علوی" به کارگردانی حسن هدایت، "کیف انگلیسی" به کارگردانی ضیاءالدین دری و "شهرزاد" به کارگردانی حسن فتحی نیز از جمله مجموعه‌های تلویزیونی هستند که در این شهرک ساخته شده‌اند.

علی حاتمی در سال ۱۳۷۵ در حین ساخت "جهان پهلوان"، فیلمی درباره زندگی غلامرضا تختی قهرمان نامدار کشتی ایران، به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت، ولی علاوه بر فیلم‌ها و سریال‌های او، از شهرک سینمایی هم به عنوان یکی از آثار ماندگار او یاد می‌شود.

برای دیدن برخی از تصاویر رسانه های ایران از شهرک سینمایی غرالی اینجا کلیک کنید.

XS
SM
MD
LG