لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

سهیلا گلستانی خواننده ایرانی به دادگاه احضار شد | اتهام: آواز خواندن


سهیلا گلستانی، خواننده و عضو کانون خوانندگان سنتی ایران
سهیلا گلستانی، خواننده و عضو کانون خوانندگان سنتی ایران

«سهیلا گلستانی» خواننده و عضو کانون خوانندگان سنتی ایران، با انتشار تصویری در صفحه اینستاگرم خود از احضار به دادگاه برای «دفاع از ارتکاب فعل حرام در ملاء عام» به دلیل آواز خواندن خبر داد.

خانم گلستانی در صفحه اینستاگرم خود نوشته است، «این احضاریه مربوط به پخش صدای من در فضای مجازی است؛ در چهار سال گذشته این زندگی من بوده، احضار شدم رفتم، آمدم و دوباره دوباره ... و عشق به خوندن همیشه بوده.»

در آخرین ماه‌های پایانی سال ۹۷ برخورد حکومت ایران با خوانندگی زنان افزایش یافت، به شکلی که علی قیصری نوازنده و حمید عسگری خواننده، به خاطر تک‌خوانی خوانندگان زن گروه خود، دچار ممنوعیت‌ از کار شدند.

پس از گذشت چهل سال از انقلاب جمهوری اسلامی و در حالی که تک خوانی زنان از نظر حکومت ایران ممنوع است، بهمن ۹۷ دادستان تهران از اعلام شکایت علیه تک‌خوانی یک خواننده زن در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر خبر داد.

سانسور صدای خوانندگان در جمهوری اسلامی بی سابقه نیست. مسئولان وزارت ارشاد پیشتر نیز اقدام به سانسور موسیقی در برخی فیلم‌ها کرده‌اند، از جمله سانسور موسیقی و صدای زن در فیلم اژدها وارد می‌شود و حذف بخشی از موسیقی فیلم فروشنده اصغر فرهادی با صدای ملوک ضرابی.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG