لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

نامه فاطمه کروبی به رهبری: پسرم را تهدید به تجاوز کردند


علی کروبی، فرزند مهدی کروبی با آثار شکنجه بر بدنش
علی کروبی، فرزند مهدی کروبی با آثار شکنجه بر بدنش

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی روز شنبه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به رفتاری هایی که با فرزندش علی کروبی در مدت بازداشت صورت گرفته اشاره می کند و سپس
خواستار جلوگیری از بدرفتاری با بازداشت شدگان جوان می شود.

در این نامه که روز شنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) در سایت سحام نیوز (پایگاه رسمی حزب اعتماد ملی) منتشر شد، از «ضرب و جرح شدید» فرزند خود خبر میدهد و می گوید «شکنجه گران» علی کروبی، او را به انجام «فعلی» تهدید کرده اند که مجازات ارتکاب آن در قانون مجازات اسلامی مرگ است.

علی کروبی در جریان راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران و در حالی که قصد دفاع از پدر خود در مقابل تهاجم افراد لباس شخصی و مأموران امنیتی را داشت، بازداشت شد.

مادر او در نامه اخیرش خطاب به رهبر جمهوری اسلامی می نویسد فرزندش پس از دستگیری به مسجد «امیرالمومنین» انتقال یافته و در آنجا کتک خورده است، اما پس از آنکه هویتش آشکار می شود، دستگیرکنندگان با مجوز مسئولان ارشد خود، علی کروبی را از جمع جدا کرده و با شدت بیشتر کتک زده اند.

خانم کروبی در ادامه می گوید: «تا دیر نشده به داد فرزندان بی نام و نشان این کشور به ویژه دستگیر شدگان جوان اخیر برسید».

همسر مهدی کروبی از دستگیرکنندگان فرزندش تحت عنوان «اوباشی که در لباس ضابطان قرارگرفته اند» نام می برد و می افزاید: «آنان در کنار ضرب و جرح شدید فیزیکی علی با به کارگیری سخیف ترین و زشت ترین الفاظ نسبت به فاطمه و مهدی کروبی او را تحت فشار روحی قرار دادند و در قبال اعتراض علی نسبت به آن اهانت ها و شکستن حرمت مسجد، نه تنها خشونت فیزیکی و زبانی را افزایش دادند، بلکه این مرد ۳۷ ساله را در خانه خدا تهدید به … کردند – مجازات ارتکاب آن فعل در قانون مجازات اسلامی مرگ است».

خانم کروبی سپس ضمن ابراز نگرانی درباره جوانان بازداشت شده می گوید: «خدا می داند این جماعت وقیح با دست بازی که دارند بر سر جوانان کم سن و سال این کشور چه آورده و می آورند». او می گوید مأموران هنگام «شکنجه» از فرزندش فیلم گرفته اند.

فاطمه کروبی می گوید علی کروبی مدتی پس از بازداشت به «پایگاه خیابان شهید مطهری» منتقل شده و در آنجا مورد درمان قرار گرفته است.

همسر مهدی کروبی تظلم به قوه قضائیه و مجلس را بی فایده می خواند و از رهبر جمهوری اسلامی می خواهد: «تا دیر نشده به دادخواهی فرزندان بی نام و نشان این کشور به ویژه دستگیر شدگان جوان اخیر برسید».

او می نویسد: «اگر به دستور بجای جنابعالی در قبال کهریزک به درستی عمل کرده بودند، امروز قطعا شاهد تکرار مجدد آن نبودیم».

کمی پس از انتشار بدرفتاری مسئولان بازداشتگاه کهریزک با زندانیان تظاهرات اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری، رهبر جمهوری اسلامی دستور تعطیلی این بازداشتگاه را صادر کرد و این بازداشتگاه در ۶ مرداد ۱۳۸۸ تعطیل شد.

تاکنون مقامات رسمی جمهوری اسلامی مرگ دست کم سه نفر را در این بازداشتگاه تأیید کرده اند.

XS
SM
MD
LG