لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

اولین شماره مجله مد آمریکا با تمرکز بر ایران


مجله «FSHN» چاپ آمریکا اعلام کرده است این نشریه برای اولین بار شماره ای را به مد در ایران اختصاص خواهد داد.

این مجله عکس های افرا پورداد، عکاس مستقر در برکلی کالیفرنیا را منتشر خواهد کرد که به صورت اختصاصی برای این نشریه گرفته شده اند.

الیزابت تیریوت، ناشر مجله « FSHN» روز ٢٩ اکتبر گفت «ماموریت ما در مجله FSHN چاپ نشریه ای است که از مرزهای جهانی فراتر می رود و طراحان نوظهور سراسر جهان را معرفی می کند».

او گفته است در شماره ویژه این نشریه پوشش هایی منتشر خواهند شد که آثار «طراحی زریر» را ارائه می کنند که افرا پورداد، عکاس «بااستعداد و فوق العاده شجاع» عکس های آن را گرفته است و این مجموعه به پشت پرده آهنی نگاهی می اندازد تا فرهنگ و تناقضات روزمره حاکم بر ایران را به نمایش بگذارد».

مجموعه عکس هایی که در شماره اخیر این مجله منتشر می شوند در بازار تجریش در تهران، خیابان منوچهری و کاشان گرفته شده اند.

بنا به گفته دست اندرکاران انتشار این شماره مجله مد آمریکا، ١٠ طراح، عکاس، مانکن، هنرمندان آرایش صورت و مو، عکاس و دستیاران آن ها در این پروژه فعال بوده اند و «به هدف نمایش تناقضات موجود در ایران امروز و نسل جدیدی بیست ساله ای است که با مرزهای محدودیت های تعریف شده چند سال گذشته مبارزه می کنند و در محدوده مذهب و مد بومی خود در ایران مدرن روزگار می گذرانند».

مقاله ای که در این مورد در مجله «FSHN» منتشر شده است هم اکنون در ایالات متحده چاپ شده و نسخه های دیجیتالی آن در سراسر جهان در دسترس علاقه مندان هستند.

مجله «FSHN» یک نشریه بین المللی ویژه مد است که در سراسر جهان چاپ می شود. دفتر مرکزی این مجله در سان فرانسیسکو است و در سال ٢٠١١ تاسیس شد.

چالش بین سنت و مدرنیته از جمله مهمترین جنبه هایی است که نه تنها در سطوح مختلف جامعه ایران، بلکه در شیوه پوشش و روند مد در کشور تاثیرگذار بوده است.
جمعیت جوان ایران نیز تاثیر مهمی بر گذار جامعه از سنت به مدرنیته بوده و در نتیجه در زندگی روزمره و بخش های عمومی و خصوصی زندگی مردم کشور انعکاس می یابد.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و گذار از حکومت سلطنتی به جمهوری اسلامی مردم ایران را در شرایط اجتماعی و فرهنگی و فردی قرار داد که پیامدهای آن هنوز پس از گذشت بیش از سه دهه در بخش های مختلف جامعه جوان ایران انعکاس می یابند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران زمستان سال گذشته از برگزاری اولین «جشنواره مد فجر» ویژه بانوان خبر دادند که در آن طراحی های جدید «اسلامی ایرانی» ارائه می شوند.

روزنامه تهران تایمز ١٨ فوریه سال ٢٠١٢ به نقل از حمید شاه آبادی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت گزارش داد «این جشنواره به بهره گیری از استعدادهای هنری و طراحی هنرمندان داخل کشور برگزار شد».

سازمان ها و نهادهای خصوصی و افراد علاقه مند نیز با وجود ممنوعیت های موجود در فضای اسلامی در ایران مجله های ویژه مد و عکاسی منتشر می کنند و ده ها گردهمایی برای ارائه هنر مد در داخل کشور برگزار می شوند.
XS
SM
MD
LG