لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

احتمال ورود موج جدید ملخ های صحرایی به ایران وجود دارد


مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاوری استان فارس گفت احتمال ورود موج جدیدی از ملخ‌های صحرایی از عربستان سعودی به ایران وجود دارد.

حمید دبیری به ایرنا گفت در حال حاضر اوضاع در استان فارس «تحت کنترل» است، اما «خبرهای خوبی» از کشور‌های همسایه مخابره نمی شود و احتمال ورود موج جدیدی از ملخ های صحرایی از سمت عربستان به کشور» وجود دارد.

دبیری گفته است که در حال حاضر تنها در استان فارس «بیش از ۶ میلیارد ریال سم» خریداری و مصرف شده است. به گفته او علاوه بر خرید سم، مقابله با ملخ‌ها «هزینه‌های دیگری همچون تامین تجهیزات و بکارگیری نیروی انسانی» هم دارد.

سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی خواستار ۱۲ میلیارد تومان اعتبار بوده که ستاد بحران کشور با ۱۰ میلیارد تومان آن موافقت کرده است. بر اساس گزارش‌ها، ملخ‌های صحرایی از عربستان سعودی وارد استان‌های هرمزگان، فارس، کرمان، خوزستان، سیستان‌ و بلوچستان و بوشهر شده‌اند.

از زمان آغاز سیل در استان‌های مختلف ایران، خبررسانی رسانه‌های رسمی و روند امدادرسانی از سوی نهادهای حکومتی با انتقادهای مختلفی مواجه شده بود. بخش زیادی از اتفاق‌های رخ داده در مناطق سیل‌زده از طریق فیلم و عکس‌های شهروند-خبرنگاران در فضای مجازی منتشر شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG