لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

کشاورزان کفن‌پوش اصفهان بار دیگر تجمع کردند


تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان
تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان

شماری از کشاورزان کفن‌پوش اصفهان در اعتراض به تحقق نیافتن مطالبات‌شان درباره برخورداری از حقابه و نیز توقف پروژه آب‌رسانی بن-بروجن روز شنبه ۲۷ آبان، در مقابل ساختمان استانداری اصفهان تجمع کردند.

کشاورزان معترض روز پنجشنبه ۲۵ آبان، هم در اصفهان راهپیمایی و تجمع کرده بودند.

بر روی برخی از کفن‌های کشاورزان معترض، درخواست جلوگیری از افتتاح طرح انتقال آب از حوضه زاینده‌رود به حوضه کارون، موسوم به طرح بن-بروجن، مطرح شده است.

این طرح با هدف « تامین آب شرب و صنعت به استان چهار محال و بختیاری» از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و قرار است به زودی توسط ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، افتتاح شود.

منتقدان این طرح آب‌رسانی معتقدند که تا زمان تعیین تکلیف حقابه‌ها و جبران تخصیص‌های اضافی، نباید هیچ برداشت جدیدی در حوضه زاینده‌رود انجام شود.

کشاورزان استان اصفهان در سال‌های گذشته بارها در اعتراض به مشکلات تامین حقابه‌ از زاینده رود برای کشت پاییزه و احیای دائمی و جاری سازی این رودخانه تظاهرات کرده‌اند. این اعتراضات در برخی موارد با برخورد نیروهای حکومتی مواجه شده است.

سرپرست حوضه آب‌ریز رودخانه زاینده‌رود اخیرا با اشاره به «۲۰ سال کار بر زمین‌مانده» درباره مشکلات این رودخانه، منابع آبی فعلی را «محدود» و الگوی کشت منطقه را «به‌هم ریخته» توصیف کرده بود.

علیرضا الماسوندی روز چهارم تیر سال جاری با اذعان به عدم تعادل در توزیع آب گفته بود «در حوضه آبریز زاینده رود در بالادست تامین ۱۰۰ درصد و در پایین دست ۲۰ درصد داریم.»

پیش از این هم، یک عضو اتحادیه صنفی کشاورزان اصفهان «بی‌تدبیری» مسئولان در توزیع آب را مانع کشت و کسب درآمد کشاورزان خوانده و درباره عواقبی همچون افزایش بیکاری و مهاجرت هشدار داده‌ بود.

محسن میر میران در بهمن سال گذشته در گفتگو با خبرگزاری ایلنا تاکید کرده بود که نابودی اراضی کشاورزی به تخریب محیط زیست و گسترش کویر منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG