لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

درد دل شهبانو فرح به مناسبت صدمین زادروز محمدرضا شاه پهلوی


محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح در هنگام ترک ایران - دی ماه ۱۳۵۷
محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح در هنگام ترک ایران - دی ماه ۱۳۵۷

درد دل شهبانو فرح پهلوی به مناسبت صدمین زادروز روانشاد محمدرضا شاه پهلوی عنوان متنی چهار صفحه‌ای است که امروز، چهارم آبان ۱۳۹۸ برابر با بیست و ششم اکتبر ۲۰۱۹ ، همراه با نوار صوتی آن در سایت ملکه پیشین ایران منتشر شده است.

تاکید شهبانو فرح در این متن که دو صفحه اول آن به یادآوری دوران آشنایی، ازدواج و همسری و اوضاع ایران اختصاص دارد، به ویژه بر نقل مواردی است که پادشاه فقید می‌گفته است باید تغییرات بزرگی در جامعه ایجاد شود و برای تحقق آن انقلاب سفید را پیشنهاد می کند که به رغم جواب مثبت ملت افرادی سعی می کنند با شورش و بلوا از آن جلوگیری کنند، هرچند که بخصوص پیشرفتی شگرف برای زنان و مالک شدن کشاورزان و کارگران را مد نظر داشته است.

فایل صوتی درد دل شهبانو فرح به مناسبت صدمین زادروز محمدرضا شاه پهلوی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:21:58 0:00


شهبانو در دوصفحه بعدی این متن، که بیشتر به دست آوردهای دوران پس از عملی شدن انقلاب سفید، بخصوص فعالیت‌های ناشی از ایجاد سپاهیان دانش، آبادانی و مسکن و بهداشت اختصاص دارد، با تاکید بر اینکه ایران پیش می رفت، ملت کار می کرد ، و امید به اینده بود از پیروزی های پس از ملی شدن واقعی نفت سخن به میان آورده است.

شهبانو در بخشی دیگر روز گشایش تاسیسات عظیم ذوب آهن اصفان را به خاطر می آورد که پادشاه فقید ایران گفته بود بالاخره توانستم با وجود تمام کارشکنی های دائمی خارجیان این آرزوی دیرینه پدرش را برآورده کند.

شهبانو فرح می‌گوید بی‌جهت نیست که اکنون در ایران برای اشاره به شما واژه خدا بیامرز به کار گرفته می‌شود.

شهبانو فرح که در آغاز این متن با واژه شاهنشاها، پادشاه فقید ایران را مورد خطاب قرار داده است ، در قسمت های بعدی، دورانی را بازگو می کند که ایران با تقریبا تمامی ممالک دنیا و همسایه ها روابط دوستانه و صلح‌جویانه بر قرار کرده بود و و هر ایرانی از هر دین ، از هر قوم و از هر منطقه ای ، ایرانی بود و بایستی احترام او در جامعه برابر باشد.

بخش پایانی متن، به دوران پس از ترک وطن و سرکار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران اختصاص دارد.

شهبانو فرح می گوید حدود چهل سال از آن روز می گذرد . بسیاری از آنان که دروغ می گفتند و خرده می گرفتند اینک متوجه شده اند که کمک آنها برای برهم زدن چه فجایعی برای ملت ایران و حتی ممالک اطراف ایران به بار آورده است. ایرانیان و حتی آنان که پس از سال ۱۳۵۷ به دنیا آمده اند به درستی فهمیده اند چه پیشرفت های شگرفی در زمان پادشاهی شما به انجام رسیده است.

شهبانو فرح در پایان با اشاره به شعارهایی که از مدتی پیش در جریان اعتراض های مردمی به فقر و تنگدستی و بیکاری و تورم لجام گسیخته در ایران داده می شود ، و از پادشاه فقید به نیکی نام می برند، می گوید بی جهت نیست که اکنون در ایران برای اشاره به شما واژه خدا بیامرز به کار گرفته می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG