لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

پیام تسلیت شهبانو فرح برای مرگ «لیلا امامی» همسر امیرعباس هویدا


خانم امامی در زمان مرگ ۸۶ ساله بود.
خانم امامی در زمان مرگ ۸۶ ساله بود.

شهبانو فرح پهلوی،‌ همسر آخرین شاه ایران در پی مرگ «لیلا امامی» از زنان روشنفکر و همسر امیرعباس هویدا از آخرین نخست وزیران دوران شاهنشاهی ایران پیام تسلیتی صادر کرد.

شهبانو فرح پهلوی سه شنبه ۲۶ تیر در فیسبوک رسمی خود نوشت:

با نهايت تاسف از خبر درگذشت بانو #ليلا_امامى آگاه شدم. لیلا امامى، همسر سابق زنده ياد امير عباس هويدا، در تمام عمر جز نيكى از همسر سابقش ياد نكرد و همواره مهرش را بدل داشت. او شخصيتى برجسته و قلبى پر مهر و محبت داشت و چون بيشمار ايرانيان دور از میهن، باوجود سالها زندگى در خارج از كشور، از عشقش به ايران و ايرانى چيزى کاسته نشد و با قلبی مملو از عشق به میهن چشم از جهان فرو بست. از صميم قلب درگذشت بانو ليلا امامى را به خانواده محترم امامی و همه دوستان و دوستدارانش تسليت گفته، يادش را گرامى ميدارم.

لیلا امامی فرزند ملکه وثوق (دختر وثوق‌الدوله از سیاسیون مشهور) و نظام‌الدین امامی خویی بود. او که متولد سال ۱۳۱۱ در آبادان بود، در نوجوانی و جوانی در پاریس، بروکسل و لندن زندگی کرد. از او به عنوان یک زن روشنفکر در تاریخ سیاسی ایران یاد شده است.

امیرعباس هویدا سه سال بعد از نخست وزیری با خانم امامی ازدواج کرد. آقای هویدا به گلهای ارکیده روی کت هایش معروف بود و گفته می شد خانم امامی که علاقه خاصی به گل ارکیده داشت، این ابتکار را به خرج داد. این دو در تابستان سال ۱۳۵۰ جدا شدند.

رسانه ها گزارش دادند خانم امامی در روز دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ در پاریس درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG