لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

از خواستگاری تا زندان؛ سازمانهای خیریه به آزادی ۱۷۰۰ مرد بدهکار مهریه کمک کردند


افزایش محکومان به جرم نپرداختن مهریه در سال‌های اخیر در ایران، سازمان‌های دولتی و نهاد های خیریه را بر آن داشته است تا با اهدای کمک‌های مالی و ایجاد تسهیلات قانونی، امکانات آزادی بیش از ۷۰ درصد از این زندانیان را در آستانه عید نوروز فراهم کنند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی تحت عنوان، «مهریه هزاران مرد را روانه زندان کرده است»، نوشت که مهریه برای بسیاری از زنان ایرانی تضمینی برای برخورداری از حقوق واقعی است که پس از طلاق از آنها محروم می‌شوند.

با این حال، گزارش به نقل از هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه اضافه کرد، مهریه مفهوم سنتی دیرین خود را از دست داده و در برخی موارد حتی ماهیتی تجاری پیدا کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات وزارت دادگستری ایران گزارش داد، در آستانه عید نوروز از حدود دو هزار و سیصد مرد زندانی به علت پرداخت نکردن مهریه، هزار و ۷۰۰ نفر به کمک خیران از زندان آزاد شدند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه نوشت در حال حاضر برخی از زنان شوهرانشان را تهدید به طلاق و پرداخت مهریه می‌کنند و بعضی از خانواده‌ها هم از این راه اخاذی می‌کنند. این خبرگزاری به نقل از هادی صادقی اضافه کرد، مواردی وجود دارد که خانواده‌ها به مهریه به عنوان تجارت می‌نگرند و مردان باید هشیار باشند که فریب نخورند.

در ادامه گزارش، یکی از اعضای یک بنیاد خیریه که برای آزادی محکومان به پرداخت مهریه فعالیت می کند،گفت بسیاری از خانواده‌ها در زمان خواستگاری اولین سوالشان مبلغ مهریه است. به گفته او جامعه به درک و تغییر در برخوردهای فرهنگی و اجتماعی نیاز دارد. در چنین شرایطی بنا به این گزارش ، قانون حمایت از خانواده سقف مهریه را ۱۱۰ سکه تعیین کرده است که حتی این تعداد نیز ورای توانایی مالی بسیاری از مردم ایران است.

خبرگزاری فرانسه، به نقل از خانمی به نگرانی زنان اشاره کرد که هنگام طلاق از حقوق واقعی برخوردار نیستند، از این رو می‌خواهند با مهریه، حقوق خود را برای پس از طلاق تضمین کنند.

خانم دیگری گفت که مهریه زمانی می‌تواند کنار گذشته شود که زن هنگام طلاق حق قانونی برای تملک نیمی از ثروت شوهرش را داشته باشد. این در شرایطی است که نرخ طلاق در ایران رو به افزایش داشته است.

بنا به اعلام مدیر عامل ستاد دیه، استان‌ فارس با ۲۱۶ زندانی مهریه، مازندران ۱۵۶، تهران ۱۴۱ و اصفهان با ۱۱ محکوم، بیشترین تعداد محکومان مهریه و استان‌های ایلام، خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه به ترتیب با ۶ ، ۱۵، ۲۱ و ۲۲ زندانی، کمترین محکومان مهریه را در سراسر کشور دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG