لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

در ایران این باور غلط که الکل صنعتی کرونا را از بین می‌برد، موجب مرگ صدها نفر شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک پرستار در روپوش محافظ و با ماسک بر صورت بالای سر یک کودک بی حرکت ۵ ساله که چیزی جز پوشک به تن ندارد به مردم التماس می کند نوشیدن الکل صنعتی از ترس ابتلا به ویروس کرونا را متوقف کنند.

پدر و مادر این پسر بچه با این باور غلط که الکل صنعتی، یا متانول، کودک‌شان را در برابر ویروس کرونا محافظت می کند به دست خودشان او را نابینا کرده اند. این کودک یکی از هزاران قربانی این بیماری همه گیر است که گریبان ایران را گرفته است.

رسانه های جمهوری اسلامی از مرگ حدود ۳۰۰ نفر و وخامت حال بیش از یک هزار نفر در اثر نوشیدن الکل صنعتی خبر می دهند. یک پزشک در وزارت بهداشت می گوید مشکل بزرگ تر از این است و شمار قربانیان حدود ۴۸۰ و بیماران ۲۸۵۰ نفر است: «ما در دو جبهه می جنگیم. ما باید هم مسمومیت های ناشی از نوشیدن الکل را درمان کنیم و هم با ویروس کرونا درگیر مبارزه باشیم.»

نوشیدن متانول یا الکل متیلیک برای پرهیز از ابتلا به ویروس کرونا به عنوان یک راه درمان در رسانه های اجتماعی مطرح شده است. مردم ایران بی اعتمادی عمیقی به حکومت‌شان دارند؛ حکومتی که در آغاز تلاش کرد این بحران را کم اهمیت جلوه دهد.

در رسانه های اجتماعی فارسی زبان خبر نادرستی به دفعات به اشتراک گذاشته شده مبنی بر این که یک معلم بریتانیایی و دیگران با نوشیدن ویسکی و عسل خود را درمان کرده اند. گزارش های استفاده از الکل در محلول های ضدعفونی کننده هم گروهی از مردم را به این باور غلط رسانده است که الکل قوی ویروس کرونا را در بدن می کشد.

کارشناسان بین المللی نگران هستند که جمهوری اسلامی آمار واقعی مبتلایان و مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا را منتشر نمی کند. مقام های ایران در روزهای منتهی به انتخابات اسفند ماه شیوع ویروس کرونا را کم اهمیت تلقی کردند.

مسمومیت های ناشی از نوشیدن الکل دست ساز حاوی متانول در بسیاری از نقاط ایران از خوزستان و شیراز تا کرج و یزد گزارش شده است.

مسمومیت ناشی از نوشیدن الکل پیش از گسترش ویروس کرونا در ایران شایع بود و طی دو ماه در پاییز موجب مرگ ۷۶ نفر شده بود.

در ایران خرید مشروبات الکلی خارجی گران تمام می شود، از این رو بسیاری به تولید عرق خانگی روی آورده اند. بعضی از مشروب سازان که از متانول استفاده می کنند برای از بین بردن رنگ آن کمی سفیدکننده شیمیایی اضافه می کنند.

جمهوری اسلامی با بالارفتن تقاضا برای الکل در ضدعفونی تصمیم به راه اندازی دوباره کارخانه آبجوسازی شمس با ظرفیت تولید روزانه ۲۲ هزار لیتر الکل ۹۹ درصد گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG