لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

«علیرضا جاوید عربشاهی» پشت سایت‌های جعلی بی‌بی‌سی؛ آیا عضو بسیج است؟


افراد وابسته به سپاه با آدرس‌هایی مثل www.bbcpersian.net، با استفاده از دات نت بجای دات کام، سعی در ساخت سایت های جعلی بی بی سی فارسی دارند.
افراد وابسته به سپاه با آدرس‌هایی مثل www.bbcpersian.net، با استفاده از دات نت بجای دات کام، سعی در ساخت سایت های جعلی بی بی سی فارسی دارند.

گزارشی از تامس فاکس بروستر در وبسایت نشریه فوربس

روسیه در کارزار گسترش اخبار جعلی تنها نیست. ایران یکی از پیشگامان جعل و ساخت اخبار و گسترش اطلاعات غلط و بی اعتبار کردن رسانه های معتبر بوده است. یکی از اهداف اصلی رژیم ایران در سال های اخیر بی بی سی بوده است.

ژورنالیست های بی بی سی با چنان آزار و ایذایی از سوی حکومت روبرو شدند که بی بی سی سال گذشته از ایران به سازمان ملل متحد شکایت کرد. روز سه شنبه، یک شرکت امنیت سایبری اسراییلی ادعا کرد تعداد قابل توجهی وبسایت را شناسایی کرده است که طی هفت سال گذشته خود را به عنوان بی بی سی فارسی جا زده اند.

یکی از آن وبسایت ها «بی بی سی دات نت» هنوز در فضای آنلاین در دسترس است. طراحی وبسایت بسیار شبیه وبسایت اصلی بی بی سی است و بعضی گزارش هایش در نگاه اول درست به نظر می رسد. اما بیشتر گزارش های آن مقالاتی علیه بی بی سی یا گزارش های دیگر رسانه ها است که بی بی سی متهم است به آن ها توجهی نکرده است.

بنا بر گزارش ۵۲ صفحه ای موسسه امنیت سایبری «کلیراسکای»، سایت های جعلی از سال ۲۰۱۱ فعال بوده است. برای انتشار بیشتر اخبار جعلی صفحات فیسبوک و تلگرام برای تکمیل این سایت های تقلبی درست شده که به نظر می رسد در هفته های اخیر غیرفعال شده است.

سه وبسایت جعلی بی بی سی را فردی به نام علیرضا جاوید عربشاهی راه انداخته است که تصور می شود برای وزارت ارتباطات ایران کار می کند. او احتمالا عضو بسیج است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG