لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۰

ان‌پی‌آر: تلاش مجدد ایران برای پرتاب موشک ماهواره‌بر شکست خورد


رادیوی ملی عمومی آمریکا، ان‌پی‌آر، خبر داد که جدیدترین تلاش ایران برای پرتاب یک موشک ماهواره‌بر به فضا شکست خورده است.

ان‌پی‌آر با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، گزارش کرده است که به نظر می‌رسد موشک ایران در سکوی پرتاب منفجر شده است.

براساس عکس‌های ماهواره‌ای، دودی از سکوی پرتاب «موسسه فضایی امام خمینی» بلند شده است. این سکو طی روزهای اخیر رنگ‌آمیزی شده و ماشین‌های متعددی در اطراف آن رفت‌وآمد می‌کردند.

دیو شمرلر، کارشناس ارشد موسسه میدلبری، به ان‌پی‌آر گفته است که براساس تصاویر منتشر شده می‌‌توان حدس زد «ناکامی در پرتاب این موشک چند دقیقه پیش از گرفتن عکس‌ها رخ داده است.»

هنوز مشخص نیست که نوع موشک استفاده شده در این پرتاب چه بوده، اما پیشتر سکوی پرتاب این موسسه برای پرتاب موشک سفیر استفاده شده بود. این موشک تنها می‌تواند ماهواره‌های کوچک را حمل کند.

ماه گذشته محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی خبر داده بود که «طی دو هفته آینده» ماهواره «ناهید ۱» برای «قرار گرفتن در مدار» به وزارت دفاع ایران تحویل داده می‌شود.

این برای سومین بار در سال جاری میلادی است که تلاش ایران برای پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا شکست خورده است. جمهوری اسلامی دو بار دیگر در زمستان سال گذشته (ژانویه و فوریه) برای پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر به فضا تلاش کرد، اما هر دو بار ناکام ماند.

نخستین بار زمستان گذشته وزیر ارتباطات ایران گفته بود که روز ۲۵ دی ماه ماهواره به فضا پرتاب شد و پس از طی دو مرحله موفق «در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و پیام در مدار آرام نگرفت.»

بهمن ماه سال گذشته نیز رسانه‌ها با توجه به عکس‌های منتشر شده، خبر دادند که ایران برای پرتاب ماهواره به فضا تلاش کرده، اما مجددا در این کار شکست خورده است.

این تلاش‌ها با واکنش جامعه بین‌المللی مواجه شده بود. از جمله وزارت خارجه آمریکا همان زمان در بیانیه‌ای نوشته بود این کار نشان‌دهنده «رفتار خلاف ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» درباره منع فعالیت در حوزه موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است؛ چرا که «فعالیت موشک حامل پرتاب فضایی در همین حوزه است زیرا معادل همان فناوری موشک اتمی در خانواده موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است. یک موشک قاره‌پیما با برد ۱۰ هزار کیلومتر، توانایی رسیدن به ایالات متحده را دارد.»

ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از برجام تصویب شد، از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. کارشناسان می‌گویند که اگر ایران بتواند با ماهواره‌برهای خود محموله به فضا بفرستد، بدان معنی است که می‌تواند کلاهک هسته‌ای نیز روی ماهواره‌برها نصب کند.

مرداد سال گذشته جمهوری اسلامی موشکی را به فضا پرتاب کرد که «ماهواره بر سیمرغ» نام گرفت. کارشناسان می‌گویند شباهت تکنولوژی برنامه پرتاب موشک فضایی و موشک های نظامی آنها را نگران می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG