لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

تلاش ایران برای «کنترل هوشمند» شبکه های اجتماعی


اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران می گوید این کشور در حال تولید نرم افزاری است که بتواند سایت های شبکه های اجتماعی را به طور هوشمند کنترل کند.

رادیوی اروپای آزاد، با انتشار گزارشی در این زمینه از گلناز اسفندیاری، اظهارات احمدی مقدم را نقل می کند که سیزدهم دی ماه به خبرنگاران گفت: "کنترل هوشمند" شبکه های اجتماعی، از فیلتر کردن کامل آنها مفیدتر است.

وی گفت: " باکنترل هوشمند شبکه های اجتماعی چندگانه علاوه بر اینکه از مضرات آنها جلوگیری می شود، مردم می توانند از بخش های مفید آن بهره مند شوند".

احمدی مقدم تشکیل شورای فضای مجازی را در سال گذشته یک عامل موثر در این تصمیم گیری توصیف کرده است.

اظهار نظر او حدود سه هفته پس از راه افتادن صفحه ای در فیس بوک صورت گرفته است که به آیت الله علی خامنه ای اختصاص دارد ، و به نظر می رسد توسط دفتر او طراحی و اداره می شود.

ایجاد این صفحه به درخواست هایی داخلی برای رفع انسداد از فیس بوک منجر شده است، شبکه ای که در ایران فیلتر می شود.

تا این اواخر مقامات در ایران به مردم علیه استفاده از سایت های شبکه های اجتماعی هشدار می دادند، و دولت آنها را ابزارهای شیطانی غرب در "جنگ نرم" برای سرنگونی نظام اسلامی توضیف می کرد.

ایران فیس بوک را فیلترمی کند، و ظاهرا زیر نظر هم دارد. با این حال میلیون ها ایرانی از طریق فیلترشکن ها به این شبکه اجتماعی دسترسی دارند.

اظهارات احمدی مقدم می تواند گویای تلاش جمهوری اسلامی برای نظارتی شدی تر بر سایت های شبکه های اجتماعی باشدکه به کاربران برای انتشار بحث های ممنوعه و تابو، آزادی عمل می دهد.
XS
SM
MD
LG