لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

ایران می‌گوید «ماه گذشته» چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرد


آرشیو.
آرشیو.

خبرگزاری‌های ایران روز جمعه اعلام کردند چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان در تهران و تبریز «ماه گذشته» اخراج شدند.

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، این چهار نفر «به عنوان عنصر نامطلوب» از ایران اخراج شدند.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان هم یک ماه پیش، اواسط فروردین، سفیر جمهوری اسلامی را «احضار» کرد و به او اطلاع داد که چهار دیپلمات سفارت ایران در باکو «عنصر نامطلوب» شناخته شده‌اند و باید ظرف ۴۸ ساعت این کشور را ترک کنند.

جمهوری آذربایجان همزمان با اخراج دیپلمات‌های سفارت ایران شش نفر را نیز که ادعا کرده بود «از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران برای بی‌ثبات کردن وضعیت در این کشور استخدام شده بودند» بازداشت کرد.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان در بهمن‌ماه و پس از حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران که منجر به کشته شدن یک محافظ سفارت شد تیره شد.

سوء قصد به یک نماینده منتقد جمهوری اسلامی ایران در پارلمان جمهوری آذربایجان نیز به تنش‌ها میان دو کشور دامن زد.

فاضل مصطفی، نماینده مجلس آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران را یک «کشور تروریستی» خوانده بود. او از سوی افراد ناشناس مقابل منزلش هدف گلوله قرار گرفت.

وب‌سایت شبکه تلویزیونی «آ پ‌آ» در گزارشی ترور نماینده مجلس جمهوری آذربایجان را به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نسبت داد.

از دیگر‌ دلایل بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان بهبود روابط باکو با اسرائیل و افتتاح سفارت آذربایجان در این کشور است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران از سرگیری روابط آذربایجان و اسرائیل را «ضدایرانی» توصیف کرد.

صاحبه غفاروا، رئیس مجلس آذربایجان در این رابطه گفت: «داشتن رابطه با هر کشوری تنها به خودمان مربوط است و به مقامات ایرانی ارتباطی ندارد.»

جمهوری آذربایجان همچنین تهران را به پشتیبانی از ارمنستان در منازعه بر سر قره‌باغ متهم می‌کند. جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG