لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

احمدی نژاد کوچ دادن جمعيت از تهران را برای مقابله با زلزله تدارک می بيند


احمدی نژاد کوچ دادن جمعيت از تهران را برای مقابله با زلزله تدارک می بيند
احمدی نژاد کوچ دادن جمعيت از تهران را برای مقابله با زلزله تدارک می بيند

نيويورک تايمز زير عنوان "احمدی نژاد کوچ دادن را برای اجتناب از فاجعه زلزله در ايران تدارک می بيند" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری، به ايرانيان در مورد احتمال حمله ای اتمی توسط آمريکا هشدار داده است، اما تهديدی مرگبارتر او را واداشته است که از پنج ميليون نفرشان بخواهد پايتخت را تخليه کنند.

تهرانی ها نظيراهالی سانفرانسيسکو ميدانند اين کلان شهر گسترده آنها در انتظار زلزله ای عظيم است. در ايرانی که استانداردهای ساختمانی پيشرفتی به سرعت رشد جمعيت ندارد، بعضی تخمين ها حاکی است که ميليونها نفرممکن است کشته و يا مجروح و ناقص شوند.

در جامعه ای اسلامی که بلايا نشانه ای از مشيت الهی است، احمدی نژاد به مقامات مسئول در امور ساختمان و مسکن گفته است ازاين پس نمی توانند برای حفظ و نجات تهران از نابودی به قدرت دعا متکی باشند.

احمدی نژاد، که پيشتر شهردار تهران بود، ضمن اعلام کمک های مالی برای کسانی که به شهرک هائی کمتر از بيست و پنج هزار نفر نقل مکان کنند گفت تهران سيزده ميليون جمعيت دارد. اگر حادثه ای رخ دهد چگونه می توانيم از پس آن برآئيم؟ بهمين جهت تهران بايد تخليه شود. وی ميگويد دست کم پنج ميليون نفر بايد تهران را ترک کنند.

تهران در سال ۱۸۳۱ ميلادی (۱۲۰۹ شمسی) هنگامی که با آخرين زلزله عمده مواجه شد، در مقايسه با امروز، که جمعيت کاری آن درساعات روز به پانزده ميليون نفر ميرسد شهری بسيار کوچک بود.

زلزله شناسان، برمبنای سوابقی که منطقه را هر صد و پنجاه سال يک باردرگير در زلزله ای عظيم مجسم ميکند، ميگويند وقوع چنين زلزله ای مدتهاست که به تعويق افتاده است.

فريد مهديان، که ده سال پيش سرپرستی تحقيقی را برعهده داشت که شمار تلفات ناشی از يک زلزله عظيم بعدی را درمحاسبه ای محافظه کارانه نيم ميليون نفرتخمين می زند، ميگويد اگرچنين زلزله ای در تهران رخ دهد بزرگترين فاجعه بشری اتفاق می افتد.

بهرام عکاشه، زلزله شناس با سابقه طرح راديکال احمدی نژاد را کامل نمی بيند.

عکاشه سالهاست استدلال ميکند که پايتخت بايد ازمنطقه زلزله خيز در زير مرتفع ترين کوهستان های خاورميانه دور شود، و عملکردهای مختلف آن به نقاطی متفاوت در گوشه و کنار کشور انتقال يابد.

اين استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران ميگويد ما بايد چهارپايتخت داشته باشيم: يک پايتخت فرهنگی، يک پايتخت سياسی، يک پايتخت صنعتی، و يک پايتخت امور اقتصادی.

عکاشه، خطر وقوع يک زلزله شش ريشتری در تهران را حدود نود درصد تخمين می زند، که برای ويران ساختن شهر کافی است، هرچند که ميگويد نمی تواند تاريخی دقيق برای آن مشخص کند.

او در مصاحبه ای تلفنی به رويترز گفت چنين زلزله ای ممکن است در پنجاه سال آينده، يا فردا شب، و يا همين حالا که صحبت ميکنم رخ بدهد.

مهديان، که آرشيتکت است، ميگويد مقاوم ساختن ساختمانهای تهران در مقابل زلزله، مستلزم صد سال وقت، و اختصاص ميلياردها دلاراست، اما او تصور نميکند طرح کوچ دادن جمعيت به دقت مطالعه شده باشد.

يک مشکل اين است که آنها را به کجا کوچ داد، حال آنکه اغلب مناطق مسکونی ايران روی خطوط زلزله خيز قرار دارند.

روزنامه مستقل اطلاعات در سرمقاله ای می نويسد مانع عمده ای که احمدی نژاد با آن روبروست متقاعد ساختن تهرانی ها به ترک قلب اقتصادی، سياسی و فرهنگی ايران است، و می پرسد اصولا چرا ميليونها نفر از مردم ايران به تهران مهاجرت کرده اند .

اين روزنامه فرصت های شغلی و کسب درآمد را انگيزه های اين مهاجرت دانسته است و می نويسد ضرورت کاستن از جمعيت تهران را نمی توان انکار کرد اما هيچکس حاضر نخواهد شد خانه و شغلش را برای دويست متر مربع زمين در شهری کوچک، و يک وام کم بهره ده ميليون تومانی ترک کند.

XS
SM
MD
LG