لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

ادامه اعتراض‌‌ها به اعدام‌؛ توماج صالحی و زینب جلالیان به اعتصاب غذای زندانیان در اوین می‌پیوندند


Mohammad Qobadlou, Farhad Salimi فرهاد سلیمی (راست) و محمد قبادلو
Mohammad Qobadlou, Farhad Salimi فرهاد سلیمی (راست) و محمد قبادلو

در پی اعلام اعتصاب غذای عمومی ۶۱ زندانی سیاسی عقیدتی در بند زنان اوین در اعتراض به اعدام‌ محمد قبادلو و فرهاد سلیمی، زینب جلالیان و توماج صالحی اعلام کردند که روز پنج‌شنبه پنجم بهمن، به این اعتصاب خواهند پیوست.

شبکه حقوق بشر کردستان روز چهارشنبه چهارم بهمن، به نقل از «یکی از نزدیکان» خانم جلالیان نوشت که این زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد که در زندان یزد به سر می‌برد، روز پنج‌شنبه «در اعتراض به اعدام» و برای «توقف اعدام» اعتصاب غذا خواهد کرد.

به گفته این شخص نزدیک به زینب جلالیان، با وجود این‌که او «در شرایط ایزوله» در زندان یزد به سر می‌برد و «تماس‌های تلفنی او شدیدا محدود شده»، اما «امروز (چهارشنبه) پس از اطلاع از اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی در چند ماه گذشته و با حمایت از خواست عمومی مردم برای لغو حکم اعدام در ایران» گفته است که او نیز همراه با ۶۱ زن زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان یزد اعتصاب غذا می‌کند.

همچنین، حساب توماج صالحی در شبکه اجتماعی «ایکس» که توسط نزدیکان او اداره می‌شود، روز چهارشنبه خبر داد که این زندانی سیاسی «در پی قتل محمد قبادلو و فرهاد سلیمی» قرار است «در اعتراض به این قتل‌ها» و برای «توقف آنها»، روز پنج‌شنبه، همراه با ۶۱ زندانی سیاسی و عقیدتی در بند زنان زندان اوین اعتصاب غذا کند.

حسن همایون، همسر سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار زندانی محبوس در اوین، نیز اعلام کرد که روز پنج‌شنبه «غذا و آب نمی‌خورم و از اعتصاب غذای زن‌های زندانی حمایت می‌کنم.»

او تأکید کرد که «پیوستن به اعتصاب غذا، انتظاری است که زن‌های زندانی دست‌کم از بستگان و دوستانشان دارند.»

حوانا طمیسی، همسر محسن مظلوم، زندانی سیاسی کرد، هم روز چهارشنبه در ایکس نوشت: «بە عنوان یک آزادی‌خواە و مخالف رژیم جمهوری اسلامی، اعتصاب غذایم را همراە با ٦١ زندانی زن در زندان اوین و همچنین توماج صالحی اعلام می‌کنم.»

خانم طمیسی از غرب خواست با جمهوری اسلامی «مماشات» نکند و باید با اعمال فشار بر مقامات و قرار دادن سپاە پاسداران در لیست تروریستی، اعدام هارا متوقف کنند.

او افزود: «اکنون نە تنها همسر من محسن مظلوم بلکە صدها زندانی در صف اعدام در سراسر ایران هستند این قتل های حکومتی و غیر انسانی باید پایان یابد.»

در پی اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی، دو زندانی سیاسی، ۶۱ زندانی سیاسی و عقیدتی در بند زنان زندان اوین روز سه‌شنبه سوم بهمن، اعلام کردند که «خبر اعدام جوانان ایران، موجی از خشم و اعتراض را در جامعه رقم زده است. زنان زندانی سیاسی - عقیدتی اوین در اعتراض به اعدام‌های اخیر و برای “توقف اعدام”، روز پنج‌شنبه پنجم بهمن، در اعتصاب غذای عمومی خواهند بود‌‌.»

اعدام دو زندانی سیاسی در سحرگاه سه‌شنبه، موجی از خشم و اعتراض در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است و ناظران این اعدام‌ها را «انتقام» جمهوری اسلامی از مردم ایران در پی «کشته شدن تروریست‌هایش» در منطقه دانستند.

از جمله، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی تأکید کرد: «رژیم درمانده خامنه‌ای، انتقام کشته شدن تروریست‌هایش در سوریه و لبنان و یمن و عراق را از مردم ایران، جوانان و کودکان بی‌گناه می‌گیرد‌؛ با این هدف که به معدود حامیان متزلزل خود، امید بدهد و ملت ایران را در مبارزه‌شان ناامید کند.»

اشخاص و سازمان‌های سیاسی دیگر نیز با گرایش‌های سیاسی مختلف هم این اعدام‌ها را محکوم کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه چهارم بهمن، در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا، اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی را محکوم کرد و خانواده آنها تسلیت گفت.

XS
SM
MD
LG