لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

سازمان ملل: اعدام ها در ایران به رقم نگران کننده ای رسیده است


سازمان ملل متحد در ماه دسامبر قطعنامه ای تصویب کرد که درباره نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی می کند.

قطعنامه پس از آن که احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران، جدید ترین گزارش خود را به سازمان ملل متحد تسلیم کرد، تصویب شد.

شهید هنگام ارائه گزارش، از جمله خواست به افزایش ناراحت کننده اعدام ها در این کشور توجه شود. اوگفت: "ایران به اعدام افراد،که از نظر سرانه از هر کشور دیگری بالاتر است، ادامه می دهد. اعدام ها از ۲۰۰۵، رو به افزایش بوده است و سال پیش به رقم تکان دهنده ۷۳۵ تن رسید. گزارش ها حاکی است این رقم در ۷ ماه اول سال جاری ۲۰۱۵ شدت گرفت."

احمد شهید وضع حقوق بشر در ایران را ناراحت کننده نامید، و یک سیستم قضایی بسیار ناقص را که بطور سیستماتیک از حقوق متهمان برای برخورداری از محاکمات عادلانه جلوگیری می کند، و نیازی جدی به اصلاح دارد، مسئول دانست.

قطعنامه ای که به تصویب مجمع عمومی رسید دولت ایران را ترغیب می کند اعدام ها را که در نبود معیارهای شناخته شده بین المللی صورت می گیرد، لغو کند؛ به محدودیت های گسترده بر آزادی بیان، تشکیل انجمن و گردهمایی های صلح آمیز پایان دهد. کسانی را که خود سرانه به دلیل استفاده از این حقوق بازداشت شده اند آزاد کند، و محدودیت ها بر حق آزادی اندیشه ، مذهب یا باورها را از میان بردارد.

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفته استایالات متحده به تعامل بین المللی و سخن گفتن قاطعانه در حمایت از حقوق اساسی مردم ایران ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG