لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

تهران با فروش يورو مجددا سراغ دلار آمريکا رفته است


تهران با فروش يورو مجددا سراغ دلار آمريکا رفته است
تهران با فروش يورو مجددا سراغ دلار آمريکا رفته است

وال استريت جرنال زير عنوان "ضربه خبرفروش یورو توسط ايران به اين پول" می نويسد يک گزارش خبری ايران مبنی بر اينکه بانک مرکزی آن کشور تبديل ۴۵ ميليارد يورو از ذخائر ارزی خود را به دلار و طلا شروع کرده است نگرانی های حاکی از احتمال رها کردن يورو توسط دارندگان آن را شدت بخشيده است.

اين گزارش، اگرحقيقت داشته باشد، معرف تغييری کلی در دستور سپتامبرگذشته محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران به بانک مرکزی آن کشور برای تبديل بخش عمده ای از ذخائر ارزی دلاری ايران به يورو محسوب ميشود. درآن هنگام آمريکا تحريم های تنبيهی برای توقف درگسترش اتمی ايران را شدت ميداد.

يورو فروختن ايران می تواند گويای اين نگرانی در ميان سياست گذاران ايران باشد که قيمت های درحال نزول نفت و تحريم های احتمالی سازمان ملل متحد ممکن است اقتصاد کشوررا ضعيف کند و به تکرار احتمالی ناآرامی های اجتماعی تابستان گذشته بيانجامد.

سانسوردولتی و کارنامه ايران در مورد حقوق بشر با انتقاد رهبران اتحاديه اروپا مواجه شده است. اتحاديه اروپا همچنين درابراز اين نگرانی که ايران می تواند بزودی به توانائی توليد تسليحات اتمی دست يابد به آمريکا ملحق شده است. کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا درسفر روز جمعه خود به چين مقامات پکن را برای موافقت با تحريم های جديد سازمان ملل متحد از طريق عدم توسل به حق وتوی خود در شورای امنيت زير فشار گذاشت. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نيز ماه گذشته ازامارات متحده عربی خواست از نفوذ خود برای تحقق بخشيدن به برنامه ايران عاری از تسليحات اتمی استفاده کند.

XS
SM
MD
LG