لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

سرمقاله هیات تحریریه روزنامه نیویورک پست: درس تلخ ایران برای فرانسه


این هفته جزئیات جدیدی از دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان و نقش او در نقش ترور و بمبگذاری نشست مجاهدین منتشر شد.
این هفته جزئیات جدیدی از دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان و نقش او در نقش ترور و بمبگذاری نشست مجاهدین منتشر شد.

سرمقاله هیات تحریریه روزنامه نیویورک پست

فرانسه حالا دریافته است که پرزیدنت دونالد ترامپ حق داشت وقتی هشدار داد که توافق هسته ای ایران «آرامش و صلح به ارمغان نیاورده و هرگز نخواهد آورد».

پاریس این هفته علنا تهران را متهم کرد که در توطئه بمبگذاری در گردهمایی یک گروه اپوزیسیون در نزدیکی پایتخت آن کشور در ماه ژوئن دست داشته است. دولت فرانسه در نخستین گام دست به تحریم زد و دارایی های دو مظنون که عامل اطلاعاتی ایران هستند و یک واحد جاسوسی ایران را توقیف کرد.

در جریان خنثی کردن طرح این بمبگذاری، دو بلژیکی ایرانی تبار با مواد منفجره و چاشنی انفجاری دستگیر شده بودند. هدف، انجام بمبگذاری در گردهمایی مخالفان رژیم در سی ام ژوئن بود که ۲۵ هزار نفر در آن شرکت داشتند. به فاصله کوتاهی پس از دستگیری در بلژیک، یک دیپلمات ایرانی در آلمان بازداشت شد.

پاریس اکنون یقین دارد که طرح حمله در تهران ریخته شده است. وزیران خارجه، کشور و اقتصاد فرانسه در بیانیه ای مشترک گفتند توطئه ای «با چنین ابعاد جدی در خاک فرانسه نمی تواند بدون پاسخ بماند».

البته، فرانسه و دیگر قدرت های اروپایی در تلاش هستند تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه تهران را که پس از خروج پرزیدنت ترامپ از برجام اعمال می شود، ناکام بگذارند. با این وجود، ایران حاضر به حمایت از اقداماتی تروریستی در خاک فرانسه بود.

شاید بهتر باشد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در تلاش هایش برای نجات توافق هسته ای ایران تجدید نظر کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG