لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

دیدگاه: ایران و اروپایی‌ها برای نجات توافق هسته‌ای و رژیم تندرو تقلا می‌کنند


مقاله ای از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

مقام های آمریکایی می گویند اروپا روابط خود با دولت ترامپ را «مسموم» می کند.

اتحادیه اروپا یک بسته ۲۱ میلیون دلاری را به تهران هدیه کرده است تا رژیم تندرو حاکم بر ایران، در آستانه بازگشت دوباره تحریم های شدید آمریکا که دسترسی اش به نظام مالی بین المللی را قطع می کند، سرپا بماند. مقام های آمریکایی این بسته مالی را احمقانه توصیف کرده و می گویند به اقدامات تروریستی ایران در کشورهای اروپایی و سراسر جهان دامن خواهد زد.

رهبران ارشد ایران در روزهای گذشته یک رشته تماس های تلفنی با همتایان اروپایی خود داشته اند تا تدابیری برای ناکام گذاشتن تحریم های جدید آمریکا بیاندیشند و توافق هسته ای را برقرار نگاه دارند.

مقام های آمریکایی در کنگره و دولت ترامپ که این تحولات را از نزدیک دنبال می کنند می گویند اجازه نخواهند داد اروپا تحریم های آمریکا علیه موسسات خارجی در حال تجارت با رژیم ایران را دور بزند.

یک مقام ارشد کنگره می گوید: «اروپایی ها تصمیمی آگاهانه گرفته اند که ایران را به ما ترجیح بدهند تا چند میلیون دلار اضافه به رژیم بپردازند. ما به هیچ کشور دیگری نمی گوییم چه کند، اما اروپایی ها روابطشان با کنگره و نه فقط جمهوریخواهان را مسموم کرده اند.»

ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، می گوید: «ملاها با رنگ باختن فانتزی‌شان در مقابله با تحریم‌های آمریکا فشارهای فزاینده را احساس می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG