لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

اتحاديه اروپا دعوت تهران برای بازديد از تاسيسات اتمی ايران را رد می کند


اتحاديه اروپا دعوت تهران برای بازديد از تاسيسات اتمی ايران را رد می کند
اتحاديه اروپا دعوت تهران برای بازديد از تاسيسات اتمی ايران را رد می کند

اتحاديه اروپا خاطرنشان ساخته است که دعوت ايران برای بازديد از تاسيسات اتمی اش در اين ماه را رد می کند.

کاترين آشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا می گويد مسئوليت بازرسی از تاسيسات اتمی با آژانس بين المللی انرژی اتمی است. خانم آشتون اين نظر را روز جمعه، پس از ملاقات با جیسون مارتونیا (Janos Martonyi) وزير امورخارجه مجارستان مطرح ساخت.

خبرگزاری رويترز اظهارات خانم آشتون را نقل می کند که گفته است وی پيشتر با روسيه و چين، دو کشوری که دعوتنامه دريافت کرده اند، تبادل نظر کرده است. هر دو کشور در مذاکرات اتمی با تهران در قالب گروه موسوم به ۱+۵، شامل پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، بعلاوه آلمان، درگير بوده اند.

ايران روز سه شنبه ارسال دعوتنامه برای بعضی از کشورهای اتحاديه اروپا، گروهی از کشورهای غير متعهد، و بعضی از کشورهای۱+۵ را تائيد کرد. اما تهران چهار قدرت عمده جهان و درگير در مذاکرات اتمی، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه و آلمان را ازدعوت کنار گذاشته است.

مجارستان که در حال حاضر رياست ادواری اتحاديه اروپا را برعهده دارد، جزو کشورهائی است که دعوتنامه گرفته اند.

مقامات ايران بازديد را برای روزهای ۱۵ و ۱۶ ژانويه پيشنهاد کرده اند، و اين تاريخ پيش از مذاکراتی است که قرار است در اواخر ماه جاری در ترکيه در باره برنامه اتمی تهران انجام گيرد.

درهمين حال رسانه های دولتی ايران می گويند علی اکبر صالحی کفيل وزارت امور خارجه ايران روز پنجشنبه با احمد داود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه درباره جلسه پيش رو تلفنی صحبت کرده است.

ايرنا، خبرگزاری رسمی ايران می گويد اين دو همچنين درباره مسائل منطقه ای و بين المللی نيز تبادل نظر کرده اند.

کشورهای غربی، از جمله آمريکا، معتقدند ايران پنهانی سعی به توليد تسليحات اتمی دارد. ايران می گويد برنامه اتمی اش صلح آميز است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد چهار مجموعه تحريمی را در واکنش به امتناع تهران از تعليق در برنامه اتمی اش وضع کرده است. اتحاديه اروپا، آمريکا، و کشورهائی ديگرنيز به نوبه خود تحريم هائی جداگانه عليه تهران به اجرا گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG