لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

آمريکا ميگويد تهران سراغ بازی موش و گربه رفته است


آمريکا ميگويد تهران سراغ بازی موش و گربه رفته است
آمريکا ميگويد تهران سراغ بازی موش و گربه رفته است

نشانه های پنهان سازی بيشتر و هشدار دهنده تر شده است

روزنامه های واشنگتن پست و لس آنجلس تايمز، هر دو يک گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس را نقل ميکنند که زيرعنوان "اتحاديه اروپا و آمريکا نگران فعاليت های اتمی ايران" می نويسد آمريکا واروپا روز چهارشنبه گفتند در بيم وهراس های سازمان ملل متحد از اينکه تهران ممکن است در کار توليد موشک های اتمی باشد سهيم اند، و از وضع تحريم هائی جديد در صورت تداوم سرپيچی تهران از خواست های شورای امنيت سازمان ملل متحد ابراز حمايت کردند.

نظرات آنها منعکس کننده تغييری در لحن آژانس بين المللی انرژی اتمی، تحت مديريت يوکيا آمانو مدير کل جديد، و ارزيابی آژانس ازبلند پروازيهای اتمی ايران است.

آمانو در گزارشی که اين هفته به جلسه هيات مديره آژانس ارائه داد اين احتمال را مطرح ساخته است که ايران ممکن است در کار توليد کلاهک اتمی باشد. اين نخستين باری است که آژانس ميگويد تهران ممکن است چنين کاری را از سر گرفته باشد، ويا برخلاف آنچه که تشکيلات اطلاعاتی آمريکا تصورميکردند، سه سال پيش اصولا آن را متوقف نکرده بود.

ايران هرگونه علاقه ای را به توليد تسليحات اتمی تکذيب ميکند. اما گزارش ميگويد مقاومت ايران عليه تلاش های آژانس برای تحقيق در مورد نشانه های حاکی از يک پنهان کاری اتمی، بر نگرانی های راجع به احتمال وجودابعادی نظامی برای برنامه اتمی ايران می افزايد.

بيانيه حاوی لحنی شديد وغيرعادی، که توسط اسپانيا به نمايندگی از سوی اتحاديه اروپا به هيات مديره سی و پنج کشوری آژانس بين المللی انرژی اتمی ارائه شد، از تهران برای يک رشته مسائل مرتبط با نگرانی هائی انتقاد ميکند که برنامه اتمی اش ممکن است سرپوشی برای اقدامات پنهانی در توليد کلاهک های اتمی باشد.

بيانيه ميگويد اتحاديه اروپا در نگرانی های آژانس ازاحتمال وجود فعاليت هائی گزارش نشده و مرتبط با توليد کلاهک اتمی موشکی سهيم است.

گلين ديويس Glyn Davies رئيس هيات نمايندگی آمريکا، ضمن طرح نظری مشابه ميگويد آژانس حق دارد نگران باشد که تهران متهم به پنهان سازی های مکرر فعاليت های مشکوک اتمی، يا فاش کردن آنها در آستانه کشف شدنشان، ممکن است مخفيانه درحال ساختن تاسيسات اتمی ديگری درايران باشد.

ايران از سال ۲۰۰۲ و پس از آن در کانون تحقيق آژانس قرار گرفت که افشاگريها نشان داد مخفيانه يک برنامه غنی سازی اورانيوم را از طريق دسترسی به بازارسياه تکنولوژی بوجود آورده است، و از آن ببعد بارها از سوی غرب برای نيرنگ زدن به آژانس مورد انتقاد قرار گرفت. ديويس ضمن اشاره به اين مسئله ، ايران را متهم کرد که به بازی موش و گربه متوسل شده است.وی گفت ما هشت سال است درگير تحقيقاتی هستيم که بنظر ميرسد ايران در جريان آن مصمم به سرپيچی، گمراه سازی و مانع تراشی بوده است. وی گفت فهرست مسائل حل نشده طولانی تر و حتی هشدار دهنده تر شده است.

XS
SM
MD
LG