لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

لغو منع سفر ۳ مقام ايرانی انتقاد از اتحادیه اروپا را درپی داشته است


لغو منع سفر ۳ مقام ايرانی انتقاد از اتحادیه اروپا را درپی داشته است
لغو منع سفر ۳ مقام ايرانی انتقاد از اتحادیه اروپا را درپی داشته است

گاردين زیر عنوان "انتقاد از اتحادیه اروپا برای تعلیق در منع سفر مقامات ایرانی" می نویسد اتحادیه اروپا از اینکه محدودیت های مسافرتی را در مورد سه مقام ارشد ایرانی، که ترفیع شغلی گرفته اند، لغو کرده است، با انتقاد روبرو شده است .

علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه، فریدون عباسی دوانی رئیس امور اتمی و رستم قاسمی وزیر نفت، که هرسه پیشتر مشمول محدودیت های سفر به کشورهای اتحادیه اروپا بودند، اکنون محدودیت های مسافرتی شان به کلی، و يا موقتا، لغو شده است.

صالحی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران، هنگامی که توسط محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در ماه ژانویه به مقام وزارت امورخارجه منصوب شد، توانائی اش برای تعامل با جامعه بین المللی مورد سئوال قرار گرفت.

اما کاترين اشتون رئیس امور خارجی اتحادیه اروپا به امید دستیابی به توافقی با ایران بر سر برنامه اتمی اش خیلی زود علامت داد که منع سفر صالحی می تواند لغوشود. اتحادیه اروپا در ماه مه منع سفر وی را به تعلیق انداخت تا او بتواند به نقش خود به عنوان يک مبادله کننده عقاید و نظرات با کشورهای ديگر عمل کند.

به عباسی دوانی، دانشمندی اتمی، که در ماه نوامبر گذشته از سوء قصد منجر به کشته شدن يکی از همکارانش جان سالم بدر برد، شغل پیشین صالحی داده شد. عباسی دوانی اجازه یافت در ماه سپتامبر به وین سفرکند.

در ماه اوت، رستم قاسمی، فرمانده ای پیشین در سپاه پاسدران انقلاب - تشکیلاتی که گفته می شود مسئول کشتار و توقیف معترضین به عواقب انتخابات سال ۲۰۰۹ است - پس ازآنکه وزیر نفت شد ، در مقام رياست اوپک قرار گرفت، چرا که ایران فعلا رئیس دوره ای اين کارتل نفتی است. انتظار می رود قاسمی در اجلاس ماه دسامبر اوپک حضور يابد.

شادی صدر، وکیل حقوقی و فعال سرشناس ایرانی، مستقر در لندن، که برای وضع محدودیت های مسافرتی در مورد مقامات ایران فعالیت کرده است، معتقد است تصمیم اتحادیه اروپا در اين زمینه به معنای استهزاء و به مسخره گرفتن محدویت های مسافرتی است. خانم صدر می گويد وضع محدودیت های مسافرتی چه فایده ای دارد اگرافراد مشمول بتوانند با يک جابجائی و ترفیع شغلی از زیر بار آنها در بروند؟

باربارا لوخبیهلر نماينده پارلمان اروپا و رئیس پیشین دفتر تماس با ایران در اتحادیه اروپا می گويد منع مسافرتی عباسی دوانی و قاسمی موقتا لغو شده است تا آنان بتوانند در جلسات بین المللی در وين شرکت کنند.

ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا در ماه سپتامبر با صالحی در مقر سازمان ملل متحد ملاقات کرد.

در هفته های اخیر وسائل ارتباط جمعی در ايران گفته اند نام قاسمی از فهرست افراد مشمول منع مسافرت ها حذف شده است ، اما يک سخنگوی خانم اشتون ضمن رد اين ادعا می گويد وی فقط می تواند برای شرکت در جلسه اوپک سفر کند.

فعالان معتقدند اتحادیه اروپا در تصمیمات اخیرش راجع به محدویت های مسافرتی مربوط به ایران به قدر کافی شفاف نبوده است و می گویند در داخل اتحادیه اروپا نیزدر مورد این تصمیم ها يک نواختی ديده نمی شود.

مفسری که خواسته است معرفی نشود می گويد بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا، بخصوص ايتاليا و آلمان قبلا در ايران سرمایه گذاری کرده اند، و ترديد آنها در مورد محدويت ها امری بدیهی است. گفته می شود آمريکا از لغو محدوديت ها ناراضی است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG