لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

دور جدید مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا برگزار شد؛ تمرکز بر حقوق بشر و همکاری بانکی


گفت و گوهای مقام های ارشد ایران و اتحادیه اروپا در تهران - آرشیو
گفت و گوهای مقام های ارشد ایران و اتحادیه اروپا در تهران - آرشیو

دومین دور گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۹ آبان ماه در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد.

این دور از گفت و گوها در مقر اتحادیه اروپا به سرپرستی مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

آقای تخت روانچی پیش از برگزاری این دور از گفت و گوها، به خبرگزاری ایرنا گفته بود که مذاکرات بر مسائل حقوق بشر و ارتباطات بانکی تمرکز دارد.

به گفته او، گفت و گو با بانک مرکزی اتحادیه اروپایی یکی از موضوع‌های این دور از مذاکرات بوده که برای نخستین بار صورت گرفته است.

معاون وزارت امور خارجه ایران پیش از آغاز گفت و گوها گفت: «قرار است در این گفت و گوهای کاملا تخصصی با بانک مرکزی اروپا، که برای کل بانک‌های اروپایی سیاستگذاری می‌کند، نمایندگان بانک مرکزی ما حضور داشته باشند.»

حقوق بشر، موضوع دیگر مورد گفت و گو بود. آقای تخت روانچی با بیان اینکه نمایندگان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در این بخش از گفت و گوها حضور دارند گفت که گفتگوهای حقوق بشر با توجه به حساسیت‌های ایران انجام شده و در دور اول چارچوب آن مشخص می‌شود.

او تاکید کرد که حاضران در گفت و گوهای حقوق بشری با اتحادیه اروپا نمایندگان نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند و پیش طرح موضوع‌ها مذاکره، آن را با مسئولان نظام مطرح می‌کنند.

مرحله جدید گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا که از بعد از اجرای برجام آغاز شده، در جهت هموارسازی راه توسعه روابط اروپا با ایران به اجرا گذاشته شده است. در این بین، بخشی از این گفت و گوها که به موضوع حقوق بشر مربوط است در داخل ایران با مخالفت‌های مواجه بوده است.

از جمله محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران که دو هفته پیش اعلام کرد دستگاه قضایی هنوز برای فرستادن نماینده به گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل تصمیم قطعی نگرفته است.

او گفته بود: «مذاکرات تنها زمانی انجام می شود که دارای شروطی باشد و ما قبل از این که در مذاکرات حقوق بشری با اروپا وارد شویم چارچوب مذاکرات را مشخص خواهیم کرد.»

مقام‌های قوه قضائیه و نزدیکان به رهبر جمهوری اسلامی، مذاکرات با اتحادیه اروپا بر سر مسائل حقوق بشر ایران را دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی می‌دانند اما به نظر می‌رسد با برگزاری دومین دور گفت و گوهای با این اتحادیه در روز ۱۹ آبان، با گفت و گو درباره موضوع حقوق بشر موافقت کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG