لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

روسيه: تأثير تحریم اروپايی ايران بر قيمت نفت


بروکسل - اينترفکس:


ولايمير چيژوف، نماينده روسيه در اتحاديه اروپا، می گويد: چند روز ديگر در اول ماه ژوئن هنگاميکه تحريم های اروپا عليه صادرات نفت ايران آغاز شود، قيمت نفت افزايش شديدی پيدا نخواهد کرد.
چيژوف گفت: شروع تحريم ها احتمالاً قدری ترقی قيمت ها را بهمراه خواهد داشت اما موج عظيمی براه نخواهد انداخت. نفتی که در دسترس اروپا قرار دارد کمتر نخواهد شد اما ممکن است که کمی گران تر شود.
نماينده روسيه در اتحاديه اروپا افزود: بازار نفت در اروپا و جهان به عنوان کليتی انعطاف پذیر قادر به مقاومت در برابر ضربات و فشارها از جوانب مختلف است. يعنی مثلاً از بازار گاز کمتر آسيب پذير خواهد بود به اين دلیل که بازار گاز اروپا تا حدزیادی به قراردادهای بلندمدت و سیستم خطوط لوله گاز، متکی است.
ديپلمات روس می گويد: بازارهای گاز برای معاملات نقدی نيز وجود دارند که در آن ها قيمت های متفاوت عرضه می شوند. برای بازار گاز طبیعی مایع کافی نيست که فقط تانکری از گاز مایع خريداری شود، بلکه کارخانه تبخير گاز مايع نيز بايد خريدار در اختيار داشته باشد. در صورتيکه برای نفت اين کارها سهل تر قابل انجام است چون پیدا کردن تعداد معینی بشکه نفت در بازار جهانی اساساً کاری غيرعملی نيست.
فرستاده روسيه اضافه کرد: برای مصرف کنندگان اصلی نفت ایران در اروپا - یونان، ایتالیا و اسپانیا - که در جنوب این قاره قرار دارند مشکل این نيست که از کجا نفت پيدا کنند. آنها پیدا خواهند کرد. مسأله اين است که احتمالا مجبور می شوند قیمت بالاتری را برای نفت بپردازند. اما مشکلات مالی و وضعیت اقتصادی آنها بدون تحريم نفتی نيز بحث هر کوی و برزن است.
چيژوف می گويد: مشکل این کشورها، ساختار نهايی کردن قراردادهای نفتی است. اگر کسی اقدام به خرید نفت در معاملات نقدی بکند، بايد هزينه آن را بلافاصله به شکل قابل وصول در دسترس داشته باشد. اما، تا آنجا که اطلاع دارم، قرارداد آنها تا به حال با ایران شرایط کاملاً انعطاف پذیری داشته است. يعنی در رقابت برای جلب مشتری، صادرکنندگان ایرانی اجازه پرداخت قسطی را می دادند و نرخ بهره قابل قبولی را برای ارائه وام به خريداران نفت خود، در نظر می گرفتند. نمی دانم نرخ بهره دقیقا چه ميزانی بوده، اما به تصور من زياد نبوده است. کلاً رویکرد ايران برای فروش نفت بازارمحور بوده است.
XS
SM
MD
LG