لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

امضاکنندگان اروپایی برجام به خاطر غنی‌سازی اورانیوم در «تاسیسات فردو» ابراز نگرانی عمیق کردند


سایت هسته ای فردو
سایت هسته ای فردو

سه کشور اروپایی امضا کننده برجام از ایران خواستند از گام هایی که برای کاهش تعهداتش در این توافق برداشته، به عقب برگردد.

فرانسه، آلمان، و بریتانیا به همراه اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که از آغاز دوباره غنی سازی اورانیوم توسط رژیم ایران در تاسیسات فردو، به شدت نگران هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۰ آبان، وقوع غنی سازی در تاسیسات زیر زمینی فردو را تایید کرد.

بازرسان آژانس روز دوشنبه همچنین تایید کردند که در یک مرکز از پیش اعلام نشده از سوی ایران، ذرات اورانیوم پیدا شده است.

در بیانیه مشترک وزیران خارجه سه کشور اروپایی که روز دوشنبه منتشر شد، از ایران خواسته شده است که از همه اقداماتی که در مغایرت با محدودیت های اعمال شده در برجام برداشته است، بازگردد. این محدودیت ها در ازای کاهش تحریم های اقتصادی علیه ایران، در برجام آمده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که اگر کشورهای دیگر عضو پیمان برجام، در عبور از تحریم های آمریکا به تهران کمک کنند، گام هایی که ایران برداشته قابل بازگشت است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا به همراه اتحادیه اروپا، در بیانیه خود گفته اند که «کاملا» به تعهداتشان در برجام، از جمله لغو تحریم های هسته ای که بر ایران اعمال کرده بودند، عمل کرده اند.

با خروج آمریکا از پیمان برجام، واشنگتن بار دیگر تحریم های هسته ای علیه تهران را به اجرا گذاشت و تحریم های بیشتری را نیز علیه ایران اعمال کرد.

ایران گفته است که قصد دارد اورانیوم را در سطح ۴.۵ درصد - یعنی بالاتر از سطح ۳.۶۷ درصد توافق شده در برجام - غنی‌سازی کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG