لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

دیدگاه| اروپا ضعف برجام را می‌داند اما برای مخالفت با ترامپ، چشم به آن بسته است


«کلیفورد می» رئيس بنياد دفاع از دمکراسی در مقاله ای در واشنگتن تایمز در بخش اظهار نظرها با عنوان «جمهوری اسلامی را تصور کنید» از چشم بستن اروپا به ضعف های برجام انتقاد کرده و می نویسد، هفته پیش اتحادیه اروپا در بیانیه ای ضمن حمایت از برجام، آن را پیمانی برای منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای در جهان قلمداد کرد.

نویسنده می افزاید بیانیه اتحادیه اروپا که در راستای تحلیل های الی هاینونن، قائم مقام پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام گرفته، کاملا گمراه کننده است.

نویسنده بر آن است که متحدان اروپائی آمریکا در برابر حاکمان دینی ایران عینک خوش بینی به چشم زده و تمامی فعالیتهای غیرقانونی و بدخواهانه رژیم را نادیده می انگارند.

مقاله با یادآوری آرشیو هسته ای ایران که دستگاه اطلاعاتی اسرائیل به خارج از آن کشور منتقل کرد، می گوید این سایه تردیدی سنگین را بر نیات حکومت ایران می اندازد.

نویسنده سپس به حمایت ایران از گروههای جهادی در شماری از کشورها از جمله پشتیبانی از بشار اسد در کشتار مردم سوریه، حمایت از حوثی های شورشی در یمن، پشتیبانی از القاعده در افغانستان، ساخت موشکهای بالیستیک قابل حمل کلاهک اتمی، و سرکوب بی رحمانه حقوق بشر در داخل کشور، تهدید بستن آبراه های بین المللی، و زندانی کردن مسیحیان ایرانی می پردازد و با اشاره به کشف اخیر فعالیتهای تروریستی ایران در بلژیک می نویسد، رژیم ایران فعالیت های تروریستی را به داخل خاک اروپا سرایت بخشیده است.

جمع بندی نویسنده از مقاله طولانی در واشنگتن تایمز این است که رهبران آلمان، بریتانیا و فرانسه سیاست خود در قبال ایران را بر پایه مخالفت با دونالد ترامپ بنا کرده اند؛ هرچند به خوبی از نقاط ضعف برجام آگاهند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG