لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

رئیس آلمانی اینستکس از پذیرش این سمت انصراف داد


برند اربل، سفیر سابق آلمان در ایران، که پیشتر به عنوان رئیس جدید ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران معرفی شده بود، از پذیرش این سمت انصراف داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اربل گفته است که «به دلایل شخصی» نمی‌تواند این سمت را پذیرد.

روزنامه آلمانی بیلد گزارش کرده است که دلیل انصراف اربل از این سمت سخنان «یهود ستیزانه» او و حمایتش از «رژیم ملاها» بوده است.

ریچارد گرنل، سفیر ایالات متحده در آلمان هم در صفحه توئیتر خود به نقل از روزنامه بیلد، دلیل کناره‌گیری اربل را سخنان یهودستیزانه عنوان کرد.

اربل اخیرا در گفت‌وگویی اینترنتی، به حمایت از برنامه موشکی جمهوری اسلامی پرداخته و گفته بود که ایران پس از حمله نادر شاه افشار به هند، دیگر وارد جنگ نشده است.

ایالات متحده، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور کشورهای منطقه و تلاش برای تقویت گروه‌‌های شبه‌نظامی در کشورهایی چون عراق، لبنان، سوریه و یمن می‌کنند.

برند اربل در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ سفیر آلمان در ایران بود. حضور او در ایران هم‌زمان با اعتراض‌ها به نتایج اعلام شده انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۸۸ بود. در دوران سفارت او، همچنین دو خبرنگار آلمانی که برای تهیه گزارش از سکینه آشتیانی، زن متهم به سنگسار، با ویزای توریستی به ایران آمده بودند، بازداشت شدند.​

هفته گذشته وزارت خارجه آلمان اعلام کرده بود که اربل جایگزین پل فیشر شده است که پیشتر ریاست این ساز و کار ویژه مالی را بر عهده داشت.

اینستکس به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای موسوم به برجام و برای دور ماندن ایران از سیستم مالی جهان - که می‌تواند مورد تحریم آمریکا واقع شود - ایجاد شده است.
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، چندی پیش با اشاره به مکانیسم اینستکس برای حفظ تبادلات تجاری با ایران بر مبنای برجام گفت که طبق تحریم‌های فعلی خدمات بشردوستانه و نیازهای اضطراری می‌تواند ارائه شود، اما وقتی ارتباط از آن بالاتر برود، ممکن است به حوزه تحریم‌های اعمال شده وارد شود. وی در همان زمان هشدار داده بود که واشنگتن به هرگونه نقض تحریم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

پیشتر برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، نیز در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اگر اینستکس در چارچوب معافیت های تعاملات انساندوستانه ایالات متحده کار کند، ایرادی ندارد؛ اما هشدار داد که آمریکا تعاملات قابل تحریم را تحریم خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG