لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۲۲

۳۰ دی مذاکره اتمی ایران و اتحادیه اروپا


کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی خارجی اتحادیه روز جمعه در پی دیداری با وزیر امور خارجه مجارستان گفت «تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول بازدید از مراکز اتمی است».

مقام های اتحادیه اروپا روز جمعه از آمادگی ایران و گروه ۱+۵ برای برگزاری نشست استانبول در روز سی ام دی ماه پیرامون برنامه هسته ای ایران خبر دادند.

اتحادیه اروپا همچنین تلویحا گفته است دعوت ایران را برای دیدار از تاسیسات اتمی این کشور رد خواهد کرد.

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی خارجی اتحادیه روز جمعه در پی دیداری با وزیر امور خارجه مجارستان گفت «تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول بازدید از مراکز اتمی است. خانم آشتون تاکید کرده اتحادیه اروپا از علاقه ایران به دیدار از مراکز استقبال می کند.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از کاترین آشتون گزارش داده است که او پیش از این با روسیه و چین، دو کشوری که ایران از آنها دعوت کرده، رایزنی کرده است. این دو کشور به عنوان اعضای گروه ۱+۵، در مذاکرات اتمی با تهران شرکت دارند.

ایران روز سه شنبه تایید کرد که دعوتنامه هایی برای برخی از اعضای اتحادیه اروپا، گروهی از کشورهای غیرمتعهد و برخی از اعضای گروه ۱+۵ ارسال کرده است. مجارستان، رییس دوره ای اتحادیه اروپا از جمله دعوت شدگان است. با این حال، تهران از آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان برای این بازدید دعوت نکرده است. مقام های جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده اند دیدار از مراکز اتمی در ۲۵ و ۲۶ دی ماه و پیش از نشست استانبول برگزار شود.

XS
SM
MD
LG