لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

ابتکار: اجرای حکم اعدام شش محیط‌بان متوقف شد


معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران از توقف حکم اعدام شش محیط‌بان خبر داد.

معصومه ابتکار در گفتگو با خبرگزاری مهر، گفت که با پی‌گیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست در طول یک سال و نیم گذشته اجرای حکم اعدام ۶ محیط‌بان متوقف شد. به گفته او در حال حاضر تنها حکم اعدام دو تن از محیط‌بانان قطعی است که امید می‌رود در سال ۱۳۹۴ این دو حکم نیز متوقف شود.

وی بدون اشاره به نام این شش محیط بان، گفت که رسانه‌ای کردن این خبر‌ها ممکن است تبعاتی در روند رسیدگی به پرونده‌ها داشته باشد و از این رو نمی‌توان جزئیات ماجرا را اعلام کرد.

طی سال های گذشته درگیری مسلحانه میان محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست و شکارچیان غیرمجاز موجب مرگ برخی از شکارچیان شد، از این رو دستگاه قضایی ایران برای این محیط‌بانان حکم قصاص صادر کرد.

فعالان محیط زیست و کارشناسان و مقام‌های سازمان محیط زیست در سال های گذشته برای جلب رضایت خانواده‌های مقتولان و لغو حکم اعدام محیط‌بانان تلاش کرده بودند.

درخواست توقف فوری کشتار سگ ها

از سوی دیگر، در ادامه اعتراض فعالان مدافع حقوق حیوانات به سگ کشی از طریق تزریق اسید در شیراز، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به وزیر کشور، خواستار دستور توقف فوری کشتار سگ‌ها و برخورد با متخلفان شد.

درخواست توقف سگ کشی با نامه نگاری مقام ها و فتوای مراجع دینی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

خانم ابتکار روز دوشنبه ۳۰ فروردین در جمع معترضانی که مقابل سازمان محیط زیست در پارک پردیسان تجمع کرده بودند، حاضر شد و با تشکر از احساس مسئولیت مردم نسبت به حیات حیوانات، عنوان کرد که در حمایت از حقوق حیوانات یک خلا قانونی وجود دارد. او گفت: «به رغم قوانینی که برای حیات وحش در سازمان حفاظت از محیط زیست وجود دارد، در خصوص حقوق حیواناتی مانند سگ و گربه قانونی مستقیم دیده نشده است و از این رو در تلاشیم چارچوبی قانونی در راستای حمایت از حیوانات تعریف کنیم.»

به گفته خانم ابتکار سازمان محیط زیست به طور مستقیم در چنین موضوعاتی تکلیف قانونی ندارد و تمام مسوولیت این مساله برعهده شهرداری است و شورا‌ها و دهیاری‌ها ناظر بر آن هستند، اما سازمان محیط زیست به عنوان مدافع حقوق حیوانات به این مساله وارد می‌شود.

سگ کشی با تزریق اسید، طی روزهای گذشته اعتراض گروهی از دوستداران حفظ محیط زیست را به همراه داشت. روز سه شنبه ۲۵ فروردین ماه، فیلمی در شبکه های اجتماعی پخش شد که در آن نشان می‌داد عده‌ای در شهرک صنعتی شیراز، سگ‌ها را با تزریق اسید می‌کشند. در این فیلم، سگ‌ها با تحمل درد و زجر جان می‌دهند.

خبرگزاری فارس نوشت که پیمانکاران شهرداری در مناطق اطراف شیراز در ازای تحویل جسد هر سگ، ۱۵ هزار تومان دریافت می‌کنند. انتشار این فیلم در شبکه های مجازی، اعتراض طرفداران محیط زیست و مدافعان حقوق حیوانات در شهرهای مختلف از جمله، شیراز، تهران، قزوین، کرج و ورامین را بر انگیخت و باعث برپایی تجمعاتی اعتراضی مقابل شهرداریها و سازمان حفظ محیط زیست شد.

XS
SM
MD
LG