لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ایران ۰۱:۱۱

طرفداران حیات وحش در ایران خواستار ممنوع شدن استفاده از حیوانات در سیرک شدند.

در بیانیه‌ای که به نام جمعی از حامیان حیات وحش ایران در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شده، شرایط ناگوار نگهداری حیوانات سیرک، زاد و ولد و تکثیر نسل بیمار، آزار حیوانات و مخالفت مراجع دینی از دلالیل مخالفت این گروه با استفاده از حیوانات در سیرک عنوان شده است.

در این بیانیه آمده است: «از بُعد اخلاقی هم سیرک حیوانات در کشورهای زیادی منسوخ شده است. اسارت حیوانات در شرایط نامناسب و جابجایی آنها، تنبیه، گرسنگی، خستگی، استرس و از طرفی تاثیر خشونت رفتاری با این حیوانات بر تماشاچی که جمعی از آنان را خردسالان تشکیل میدهند عواملی هستند که در دنیای امروز نمیتوان نام تفریح بر آن نهاد.»

امضا کنندگان بیانیه سپس با یادآوری شرایط نگهداری حیوانات در سیرک قشم که بازتاب خبری گسترده‌ای داشت، خواستار آن شدند تا نام ایران در میان کشورهایی که حیوانات را از سیرک حذف کرده‌اند قرار بگیرد.

چندی پیش انتشار تصاویری از نحوه نگهداری دهها شیر آفریقایی در قفس بسیار کوچکی در سیرک قشم اعتراض شدید طرفداران حیات وحش در ایران را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. نگهداری حیوانات در شرایط غیراستاندارد در چند باغ وحش هم طی ماههای گذشته خبرساز شد.

سازمان حفاظت محیط زیست: تعطیلی سیرک‌ها، یک شبه ممکن نیست

در همین رابطه، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خبرگزاری فارس گفت که نمی‌توان یک شبه فعالیت سیرک‌های حیوانات را ممنوع کرد اما قرار است قوانین و ضوابط برپایی سیرک‌ها در کشور سختگیرانه شود.

ابتکار با بیان اینکه تعطیلی و توقف فعالیت سیرک‌ها زمان‌بر است، گفت که باید شرایط و ضوابط فعالیت در سیرک‌ها به قدری سختگیرانه در نظر گرفته شود تا برپایی سیرک حیوانات برای هیچ شخصی صرفه اقتصادی نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG