لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۰

جدی ترین هشدار نسبت به بی‌آبی در ایران


همزمان با اعلام خشک شدن منابع آب سد لار در شرق تهران، هیات وزیران ایران از مردم به خصوص شهروندان تهرانی خواست در مصرف آب صرفه جویی کنند.

هیات وزیران ایران در جلسه روز چهارشنبه خود از مردم خواست با توجه به کاهش بارندگی و کمبود شدید ذخایر آب، به طور جدی در مصرف آب صرفه جویی کنند. دولت همزمان 30 میلیارد تومان برای تکمیل خط انتقال آب از سد ماملو به تهران را اختصاص داد.

از ابتدای سال جاری خورشیدی، دولت ایران با توجه به کاهش شدید بارندگی طی سالهای اخیر، بارها نسبت به کمبود منابع آب هشدار داده است. طی ماههای گذشته، وزارت نیرو اعلام کرده بود که شهرهای از کرمان و اصفهان نظر کم‌آبی در وضعیت قرمز قرار دارند و تهران در وضعیت زرد قرار گرفته است، این درحالیست که روز چهارشنبه، خبرگزاری مهر با محاسبه کاهش 18 درصدی حجم آب پشت سدهای تامین کننده آب تهران، پیش بینی کرد وضعیت آب تهران نیز در پاییز در وضعیت قرمز قرار بگیرد.

سد لار خشک شد

از سوی دیگر مقام وزارت نیرو اعلام کرد که آب ذخیره شده پشت سد لار تقریبا خشک شده است. مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات‌ آبی تهران گفت که حجم آب پشت سد لار، یکی از 5 سد تامین کننده آب تهران، به 30 میلیون متر مکعب رسیده است که از این مقدار هم تنها 18 میلیون متر مکعب آن قابل استفاده است. محمد شهریاری گفت: این بخش از آب پشت سدها حجم غیرمفید و مرده سد محسوب می‌شود که طبق اصول بهره‌برداری از سدها، نباید از این حجم مرده استفاده کرد؛ اما با توجه به وضعیت خشکسالی ما مجبور به استفاده از این حجم هستیم.»

سد لار بخشی از مجموعه تامین آب شرق استان تهران است. این مجموعه حدود 35 درصد آب آشامیدنی شهر تهران را تامین می‌کند. بخش عمده آب این سد از رودخانه سفید آب تامین می‌شود که این رودخانه هم‌ اکنون تقریبا خشک شده و تنها باریکه‌ای از آب باقی‌ مانده است.

کارشناسان، علاوه بر خشکسالی، سدسازی بی‌رویه و مدیریت نادرست آب و همچنین مصرف بالای آب در ایران را از عوامل بحران کمبود آب می‌دانند.

XS
SM
MD
LG