لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

یک محیطبان دنا به اعدام محکوم شد


گزارش ها حاکی است غلامحسین خالدی، محیطبان منطقه حفاظت شده دنا که متهم به قتل یک شکارچی است، به اعدام محکوم شده است. وکیل مدافع او می گوید وی در حال انجام وظیفه بوده و طبق قانون با شکارچیان غیرمجاز برخورد کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا و در خبری که روز دوم بهمن ماه منتشر شده، وکيل‌های محيط‌بان خالدی می گویند موکلشان به همراه چهار همراه ديگرش مجوز حمل سلاح به عنوان ضابط قضايی و حکم ماموريت از سازمان محيط‌ زيست داشتند.

این گزارش می گوید در جريان درگيری تيرماه سال ۸۹، که بين اين محيط‌بان و چند شکارچی مسلح در ارتفاعات ۴۴۰۰ متری دنا روی داد، گلوله شليک‌ شده از اسلحه او به قتل يکی از شکارچيان به نام محمد پايه‌گذار منجر شده است.

تیم وکلای مدافع هم گفته که «بعد از باز‌سازی صحنه جرم، سه قاضی دادگاه کيفری با وجود وارد بودن ۱۵ ايراد اساسی به پرونده، حکم به قاتل بودن خالدی داده‌اند.»

بر اساس این گزارش، قضات پرونده چنین استدلال کرده اند که «محيط‌بان‌ها ضابط دادگستری نيستند و چون ضابط نيستند نمی‌توانند از اسلحه استفاده کنند.» تیم وکلای مدافع اما این گونه وارد پرونده شده که «قانون گارد حفاظت محيط‌زيست می‌گويد، ماموران و محيط‌بانان ضابط قضايی محسوب می‌شوند و به همين دليل مجوز حمل سلاح دارند.»

اسد تقی‌زاده، یک محیط بان دیگر در استان کهکیلویه و بویراحمد، مردادماه ۱۳۸۶ در منطقه حفاظت شده دنا و در پی درگيری با پنج شکارچی غيرمجاز به سمت آن‌ها تيراندازی کرده بود که در نتيجه اين تبادل آتش، يک نفر از شکارچيان کشته شد.

به دنبال اين حادثه آقای تقی‌زاده به زندان افتاد و مهرماه سال گذشته حکم اعدام وی از سوی قوه قضائيه تأييد شد. اين حکم که از سوی حاميان محيط زيست مورد اعتراض‌های گسترده قرار گرفته، هنوز اجرا نشده است.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه هم روز دوشنبه در جریان گفت وگو خبری خود گفته بود: «بايد اين گونه پرونده ها به صورت موردی رسيدگی شود و اگر اين محيط بان طبق ضوابط از سلاح استفاده کرده باشد، حکم قصاص نمی گيرد.»

(منبع: رادیوفردا)
XS
SM
MD
LG