لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

محیطبان متهم به قتل یک شکارچی بخشیده شد


عکس تزئینی است.
عکس تزئینی است.

محیطبان منطقه حفاظت شده دنا که از هشت سال پیش در پی شلیک مرگبار به فرد همراه شکارچیان غیرمجاز در انتظار حکم قصاص به سر می برد، بخشیده شد.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۱۵ اسفند به نقل از مدیر روابط عمومی اداره محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گزارش داد که اسعد تقی‌زاده، محیطبان دنا از سوی خانواده مجتبی رضایی بخشیده شده است. مجتبی رضایی فردی است که گروهی از شکارچیان غیرمجاز را همراهی می کرد و در تیراندازی متقابل به ضرب گلوله تفنگ آقای تقی زاده کشته شد.

تقی‌زاده، که از سال ۱۳۸۶ در پی حادثه تیراندازی متقابل با شکارچیان و کشته شدن مجتبی رضایی، در زندان به سر می‌برد، بارها تا آستانه اجرای حکم اعدام پیش رفت.
حکم اعدام او سال ۱۳۹۰ تایید شد اما تلاش سازمان حفاظت از محیط زیست، کارشناسان این حوزه و جمعی از هنرمندان، نویسندگان و فعالان مدنی برای جلب رضایت خانواده مقتول منجر به تاخیر در اجرای حکم اعدام شد.

بسیاری از کارشناسان شلیک آقای تقی زاده را دفاع از خود، در پاسخ به شلیک شکارچیان و در جهت انجام ماموریت دانستند اما خانواده مقتول معتقدند که فرزند آنها شکارچی نبوده بلکه برای عکاسی از طبیعت گروه شکارچیان را همراهی می‌کرده است.

کارشناسان بارها هشدار دادند که در صورت اجرای حکم اعدام این محیطبان، دیگر محیطبانان در اجرای وظایف خود دلسرد شده و مراقبت از مناطق حفاظت شده بسیار دشوار می‌شود.

حال پس از هشت سال مدیر روابط عمومی اداره محیط زیست کهگیلویه و بویر احمد اعلام کرده است که خانواده مقتول به بخشش محیطبان رضایت داده اند. به گفته او مراسم بخشش این محیطبان روز یکشنبه برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG