لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

احمدی نژاد ميخواهد قدرت و جمعيت پايتخت نسبتا ليبرال ايران را کم کند


A young child with the Yemen flag painted on his cheeks at a demonstration (Photo - Nadia Abdullah)
A young child with the Yemen flag painted on his cheeks at a demonstration (Photo - Nadia Abdullah)

لس آنجلس تايمز زير عنوان "اعتراض گروهی از کارکنان دولت به انتقال از تهران" می نويسد همزمان با جر و بحث بر سر برنامه های دولت برای منتقل ساختن ادارات به شهرهای استان ها، به اين دليل که پايتخت با تهديد زلزله روبروست، روز چهارشنبه چند زلزله بخشی از جنوب ايران را لرزاند، که دست کم نوزده نفر را مجروح ساخت، و به ساختمانها آسيب رساند.

دهها کارمند تشکيلات دولتی ميراث فرهنگی، صنايع دستی و سازمان گردشگری روزهای دوشنبه و سه شنبه در مقابل مجلس جمع شدند تا به برنامه انتقال خود به شهرهائی نظيراصفهان و شيراز اعتراض کنند.

انتقال قريب الوقوع قريب ۱۵۰کارمند در دست اقدام است، و به ۱۱۰۰کارمند ديگر اطلاع داده شده است که ممکن است آنها هم منتقل شوند.

زلزله برای ايران، بخصوص برای بعضی شهرها که دارای ساختمانهائی ضعيف و جمعيتی متراکم هستند، خطری عمده محسوب ميشود.

در حاليکه بسياری کشورها به دلائل اقتصادی سعی ميکنند صنايع دولتی را درخارج از شهرهای عمده پراکنده کنند، بسياری از ايرانيان نسبت به هرگونه تلاش برای سوء استفاده از خوف زلزله بمنظوردستيابی به مقاصد سياسی مظنون اند.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری به دنبال مقابله با تراکم تهران است که روی دو خط زلزله خيز قرار دارد. او استدلال ميکند که کم کردن جمعيت تهران بزرگ از دوازده ميليون به پنج ميليون نفر خطرات مرتبط با زلزله های ويرانگر را کاهش ميدهد.

اما بسياری ميگويند اين رئيس جمهوری تند رو درعين حال به کم کردن قدرت و جمعيت پايتخت نسبتا ليبرال ايران چشم دوخته است.

معترضين ميگويند جابجائی موجب ريشه کن شدن خانواده ها و در بعضی موارد به قيمت از دست رفتن مشاغل همسرانی ميشود که دربخش خصوصی کارميکنند.

XS
SM
MD
LG